Plzeň Velký zájem mají lidé a instituce o zbourané pylony památníku Díky, Ameriko! Objevují se různé nápady, jak je využít. Starosta Doubravky Michal Chalupný (ČSSD) požadoval kus žulového kvádru pro podstavec pomníku obětem leteckých náletů na Plzeň za druhé světové války u Jateční ulice. „Když se ale na pylon podíval kameník, ustoupili jsme od toho. Je tam velké riziko, že by to prasklo,“ řekl Chalupný.

Jako podstavec by mohl být jeden z pylonů i v případě jiného artefaktu. Jde o sv. Floriána, patrona hasičů, jehož socha měla kdysi stát v Mlýnské strouze a chrlit a vzápětí hasit oheň. Pro Floriána je už ve strouze natažen plyn i voda a možnost, že se tam usídlí, je, zdá se, znovu aktuální. „Je to jedna z možností, zatím jsme o tom ale nerozhodovali. Osobně bych pylony viděl raději jako památku v Muzeu generála Pattona,“ poznamenal technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Kus vybouraného amerického památníku chce také třetí městský obvod. „Umístili bychom jej jako pamětní kámen u naší radnice, kde jsme společně s veterány kdysi zasadili strom,“ potvrdil starosta trojky Radislav Neubauer (ČSSD). Pokud jde o obavy kolem dalšího žulového praskání, Neubauer řekl, že netrvají na uříznutých částech, ale brali by i kámen z půlmetrových zbytků pylonů u Práce.

Už v roce 2016 projevil zájem o kvádry autokemp Ostende. Přijíždí sem totiž cizinci z Belgie i odjinud a památník měl být pro ně atrakcí. „Areál udržujeme, je uzavřený a přitom veřejnosti přístupný. Lidé by tu viděli původní památník, kterým Plzeň děkuje osvoboditelům,“ řekl tehdy za kemp jednatel Milan Čech. Radnice ale kvádry nedala.

Nejoriginálnější řešení má projektant památníku Díky, Ameriko!, architekt Jan Soukup. „Pylony se nedají použít, jak se do nich řízne, rozpadnou se. Navíc, než aby se dostaly do nesprávných rukou, ať se raději zničí. Nesmí se devalvovat podružným použitím, musí se důstojně zlikvidovat, pohřbít. Rozemlít a vysypat třeba do Boleváku,“ řekl Soukup.

O tom, jak pylony skončí, vedení města teprve rozhodne. Nový památník Díky, Ameriko! se už u Práce staví, slavnostně bude odhalen 3. května. „Odříznuté pylony zatím leží v našem skladu v Jateční ulici,“ uvedl ředitel Správy veřejného statku Milan Sterly.