Ústavní soud v pátek potvrdil termín prezidentské volby, čímž dal zelenou i prvnímu plzeňskému referendu. Lidé tak už příští víkend vedení města řeknou, zda má vzniku nového centra zabránit či nikoli. A boj o hlasy pro i proti vrcholí.

Co ale skutečně nastane, když se lidé rozhodnou pro jednu nebo druhou variantu? Jednodušší odpověď je v případě, že lidé řeknou, že město zasahovat nemá. Amádeus by měl volnou ruku a zřejmě do roku 2015 by mezi Teskem a Radbuzou stálo Corso – nákupní centrum se sportovištěm na střeše, pěti sty parkovacími místy, bankami a hlavně obchody.

Podle podepsané dohody také s lékárnou a možná i ordinacemi. Komplex Corsa a Poliklinika Denisovo nábřeží se totiž v pátek dohodly na spolupráci, měla by dokonce vzniknout bezbariérová lávka, díky níž by lidé měli suchou nohou přejít z jednoho areálu do druhého. V horní části Corsa budou navíc parkovací místa vyhrazená pacientům polikliniky.

„Investor by ale přesto musel splnit regulační podmínky stanovené městem, což doteď neudělal," upozorňuje primátor Plzně Martin Baxa.

V případě, že by Plzeňané v referendu vyjádřili naprostou většinou NE, mohli by se stáhnout i aktivisté. Ovšem v případě nejednoznačného výsledku nebo neplatnosti z důvodu nedostatečné účasti, mají občanská sdružení v záloze další zbraně v boji proti Corsu. „V územním řízení bychom zpochybnili posudek vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Dřív ho napadnout nešlo," zdůrazňuje člen petičního výboru Martin Marek.

Odpovědi na to, co se bude dít, když lidé vedení města vyzvou, aby stavbě zabránilo, se už ale liší. Zatímco radnice a investor upozorňují na několikasetmilionové až několikamiliardové náklady, aktivisté tvrdí, že je tu řešení i takřka bezbolestné a zdarma. „Město může investorovi vypovědět nájemní smlouvu o pozemcích, čímž stavbu zastaví. Amádeus je totiž potřebuje pro územní řízení," vysvětluje Marek. Tvrdí, že tento krok dá městu čas na vytvoření regulačního plánu.

Město však počítá i s dalšími kroky. Například s koupí pozemků pod bývalým Inwestem, jejichž cena dosahuje minimálně 263 milionů korun, změnou regulačních podmínek a poté i územního plánu. „Rada by se musela sejít a projednat, jak bychom přesně postupovali," doplnil Baxa s tím, že výsledek referenda je pro město závazný.

Dalším strašákem kromě finančního odškodnění je také zakonzervování současného stavu, tedy zbořeniště plné suti. Přestože aktivisté tvrdí, že Amádeus jistě přijde s jiným projektem, když nebude moci postavit obchodní centrum, investor tvrdí opak. „Jsme připraveni ponechat místo ve stavu, jako je nyní, spekulovat o jiných cestách řešení v tento moment nechceme," upozornil právník Amádea Jan Petřík.

Akce k referendu

pondělí 17 hod., Měšťanská beseda: druhé setkání občanů s představiteli města k referendu
úterý 18 hod., Západočeské muzeum: veřejná diskuze k referendu pořádaná aktivisty