„Česká města řeší problémy s hlukem z dopravy. Se senátní delegací jsme byli v jednom městě v Grónsku. I tam znají nadměrný hluk z dopravy. Způsobují jej ale v noci vyjící psi, kteří se používají do spřežení,“ vyprávěl s úsměvem bývalý ministr životního prostředí a senátor Bedřich Moldan.
V Plzni se představilo jednatřicet delegací z celého světa. Mezi nimi byla například prezentace saudskoarabského Rijádu, která se týkala vyčištění oblasti o velikosti jednoho milionu metrů čtverečních, nebo Software Park v čínském Dalianu.
„Překvapilo mě, jak různorodé projekty se v soutěži objevily. Považuji podobné akce za užitečné. Dnes už to není jen o tom, že bychom se porovnávali jen s ostatními městy z České republiky, důležité je teď i srovnání s městy po celém světě,“ uvedl náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík.
Soutěž, která se věnuje trvale udržitelnému rozvoji, kvalitě života a životnímu prostředí v obcích, se koná od roku 1997. Za tu dobu se jí zúčastnilo více než padesát zemí z celého světa.
Finále se koná v České republice poprvé v historii. Plzeň se v předchozích letech do projektu zapojila jako soutěžící. Získala i několik ocenění.
Výsledky
Mezi města, kde se nejlépe žije, patří podle poroty soutěže LivCom město Gibsons, Kanada (počet obyvatel do 20.000), Newark, Anglie (do 75.000), Melville, Austrálie (do 200.000), Shilong, Čína (do 750.000) a Dalian, Čína (přes 750.000).
Ocenění za zlepšování krajiny si odnesla Jihlava.