„V pondělí jsme měli opravdu hodně zákazníků,“ prozradila prodavačka Zahradního centra Fišer v Plzni Věra Kastlová. Dodala, že i v následujících dnech bylo zákazníků více než obvykle. „Vypadá to, že teď bude zahradničit více lidí než v minulých letech. Chtěli sazenice zeleniny, sadbové brambory, kupují si muškáty i bylinky. Velký zájem je o sazenice jahod,“ doplnila.

Prodavač z křimického zahradnictví Lobkowicz uvedl, že hodně jejich zákazníků má zájem o macešky či petrklíče. „To jsou přeci rostliny pro radost,“ poznamenal.

Nejen o macešky je zájem také v Zahradnictví Štrobl v Blovicích. „Chodí k nám spíše stálí zákazníci. Nejčastěji kupují macešky, cibuloviny i ovocné stromky, prostě to, co se má sázet teď na jaře,“ uvedla Miroslava Štroblová. Obsluhuje s šátkem ovázaným přes obličej. Dodala, že zákazníci, kteří k nim včera přicházeli nakupovat, si obličej také chránili rouškou či šátkem, stále se však ještě ale našly výjimky.

Kontejnery pro odběrné místo na testy koronaviru v Rokycanech
Rokycanská nemocnice spouští ve čtvrtek provoz odběrového místa

Řadu rad a doporučení má pro zkušené zahrádkáře i začátečníky odborný instruktor Českého svazu zahrádkářů Josef Vačkář ze Starého Plzence. „Teď je vhodný čas na údržbu okrasných keřů a trav. Řez okrasných keřů, které právě teď, v brzkém jaře kvetou, odložíme až po jejich odkvětu. Můžeme se ale pustit do řezu keřů kvetoucích v létě a na podzim. Také je ideální čas na roubování okrasných i ovocných stromů. Z trav je třeba odřezat odumřelou nadzemní část. A také je nejvyšší čas zahájit ochranu ovocných stromů,“ uvedl.

Přidal i několik rad pro ty, kdo chtějí pěstovat zeleninu: „Je ideální čas na výsadbu předpěstovaných sazenic do skleníků a fóliovníků. A také je třeba dokončit výsev zeleniny, např. kedlubnů, květáků či zelí nebo rajčat.“