„Kontroly budou zaměřené na cizince, kteří neplní účel pobytu, mají propadlé vízum, zkrátka jsou u nás nelegálně. Takoví lidé dostanou správní vyhoštění a musí opustit Českou republiku. Pokud nařízení nedodrží a při příští kontrole na ně narazíme znovu, dopouštějí se trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ vysvětlila mluvčí cizinecké policie Ilona Vaníčková. Doplnila, že cizinci, kterým bude správní vyhoštění uděleno, už nemohou využít projektu dobrovolných návratů.
Rozsáhlé kontroly chystá policie v celém kraji. V plánu jsou i celorepublikové akce. „Připravujeme i kontroly ve spolupráci s několika dalšími oblastními ředitelstvími cizinecké policie,“ podotkla Vaníčková. Přesný termín, kdy intenzivní kontroly začnou, nechce policie prozrazovat. Stejně tak zatím není jisté, jak dlouho tyto kontroly potrvají. Minimálně to ale bude v řádech několika týdnů.
Souběžně s policií budou na ubytovnách i nadále působit pracovníci Diecézní charity z poradny pro uprchlíky a cizince. „Situaci na ubytovnách budeme dále monitorovat. Budeme sledovat, kdo z cizinců se chce vrátit domů a kdo tu chce zůstat. Těm lidem, kteří si u nás budou hledat práci a vracet se nechtějí, pomůžeme překlenout období, kdy jsou bez zaměstnání. Můžeme jim zajistit jídlo. Maminkám s dětmi, které to budou potřebovat, můžeme zaplatit například zdravotní pojištění. Seženeme jim pro děti například plenky či postýlky,“ uvedla vedoucí poradny pro uprchlíky a cizince Diecézní charity Helena Duchková.
Program dobrovolných návratů funguje v České republice měsíc. Za tu dobu bylo do projektu registrováno celkem 740 zájemců. „Necelá stovka z nich se registrovala na Inspektorátu cizinecké policie v Plzni. Tři pak na inspektorátu v Domažlicích. Zpět do země už odletělo téměř 520 osob,“ uvedla pracovnice tiskového odboru Ministerstva vnitra ČR Hana Malá. Dodala, že největší zájem o zařazení do programu dobrovolných návratů mají státní příslušníci Mongolska, kteří tvoří 75 procent všech zájemců. Následují je občané Uzbekistánu, Vietnamu a Ukrajiny.