Ačkoliv je v provozu teprve od začátku prázdnin, cestu si do něho najde zhruba desítka cizinců denně. Hlavní náplní práce jeho zaměstnankyň je pomoci integrovat se těm cizincům, kteří se rozhodli v Česku zůstat.

„Cizinci, kteří za námi přicházejí, často vůbec netuší, jak si například zařídit pojištění, co dělat, když se dostanou do problémů v zaměstnání, ale často ani nevědí, jakou jízdenku si koupit do tramvaje,“ říká vedoucí centra Zuzana Sermešová. Hlavní část klientely zatím představují Mongolové, Ukrajinci nebo Rusové. „Jazykových kurzů začalo využívat taky hodně Vietnamců, což je pro nás dobrá zpráva, protože do nedávna byla jejich komunita velice uzavřená,“ dodává.

Centrum poskytuje sociálněprávní poradenství, knihovnu s cizojazyčnou literaturou a internet. Současně pořádá i bezplatné kurzy českého jazyka a sociokulturní kurzy, kde se cizinci můžou naučit zorientovat se v různých oblastech života v ČR. Nejbližší lekce bude například věnována dopravě. „Klienti zjistí kde a jak si udělat řidičák nebo se je budeme snažit zorientovat v otázkách používání hromadné dopravy,“ uvádí Sermešová.

Velká část klientů prý má přitom za sebou ne zrovna nejlepší zkušenosti s pracovními agenturami. Obvykle cizince dopraví do Česka, zajistí jim ubytování a slíbí práci, ale tím jejich péče končí. Často se však stane, že cizinec pracuje třeba jen dva týdny v měsíci a všechny vydělané peníze odevzdá za poskytnuté ubytování a stravu. „Lidé, kteří k nám přijíždějí za prací, se obvykle doma dost zadluží jen proto, aby se sem vůbec mohli vypravit. Velká část jejich výdělku jde na umoření těchto dluhů,“ vysvětluje Sermešová s tím, že pokud se cizincům podaří udržet stálou práci alespoň rok, mají napůl vyhráno.

„Máme tu několik klientek, které sem původně přijely za prací, zůstaly tu, vdaly se a dnes tu bez problémů žijí s povolením k trvalému pobytu,“ říká vedoucí centra. Na druhou stranu prý není nouze ani o klienty, kteří přijdou den předtím, než jim vyprší vízum, a žádají pomoc.

Ačkoliv centrum funguje teprve šestý týden, už prý přijalo klienta, na kterého pracovnice asi nikdy nezapomenou. „Jednoho mladého kluka do Česka přivezla pracovní agentura, nedala mu pracovní smlouvu a on samozřejmě netušil, že tím pádem je jeho vízum neplatné. Práci dostával jen příležitostně a stále více se zadlužoval. Chtěl se přihlásit do programu dobrovolných návratů, ale než se definitivně rozhodl a zašel na cizineckou policii, podmínky zařazení do programu se změnily a on je nesplňoval. Když k nám přišel znovu, přišli za ním i pracovníci cizinecké policie. On byl chudák z celé situace tak vyděšený, že se rozbrečel. Nakonec se nám podařilo vše vykomunikovat a on, ačkoliv pohřbil svůj sen o zbohatnutí, byl nakonec šťastný, že se může vrátit domů. Dokonce nám poslal z domova děkovnou SMS,“ vzpomínají pracovnice Centra.