Přiznala, že sama by to nesvedla. Česky moc nerozumí a tak jen nešťastně stále dokola listovala několikastránkovým růžovým formulářem. Údaje dala nakonec dohromady s pomocí pracovníků Kontaktního centra pro cizince a také s doborvolníky z Integračního centra. Ti společně uspořádali o víkendu poradnu, ve které živnostníkům původem z ciziny pomáhali složité formuláře vyplňovat. Poučit se přišli hlavně Vietnamci, Moldavané, Ukrajinci a Rusové.

Jak potvrdila Martina Hánová z plzeňského Kontaktního centra, která seminář organizovala, podniká v západočeské metropoli stále více cizinců. „Protože je to jediná možnost, jak si tu mohou legalizovat pobyt,“ vysvětlila Hánová. Jenže většina z nich ani netuší, jaké povinnosti v souvislosti s živnostenským oprávněním mají. Tedy nutnost odvádět finančnímu úřadu daně a platit si zdravotní a sociální pojištění.

Podle Hánové podnikají cizinci zejména ve volných živnostech. Mají například večerky s potravinářským sortimentem, věnují se dokončovacím stavebním pracem nebo pracují jako dříve ve výrobě v továrnách, ale ´na sebe´.

Podle statistiky Živnostenského úřadu Plzeň-město bylo na konci roku 2008 evidováno 2951 aktivních živnostenských oprávnění pro cizince, k 31. prosinci loňského roku jich bylo už 5304.

Víkendový praktický seminář pro cizince pořádalo kontaktní a integrační centrum poprvé.