„Když začala tato možnost platit i pro nelegální cizince, příliš velký zájem o ni nebyl. Teď na poslední chvíli se situace změnila,“ říká vedoucí Poradny pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň Helena Duchková.

Podle tiskové mluvčí Cizinecké policie Plzeň Pavly Lohrové se do dobrovolných návratů zapojilo čtyřiadvacet nelegálních cizinců. „Ve všech fázích projektu se nejvíce lidí v celém regionu hlásilo na inspektorátu v Plzni,“ dodává Lohrová. Mezi cizinci, kteří možnosti využili, byl i Vietnamec, který v Plzni pobýval nelegálně několik let.

Celkově v rámci dobrovolných návratů z Plzeňského kraje odcestovalo 442 cizinců. Nejvíce, 224, jich bylo z Mongolska. Hlavní nápor byl na začátku projektu, kdy se směli hlásit pouze cizinci, kteří jsou v České republice legálně. Kromě úhrady cesty tehdy získali ještě 500 eur.

Nelegální cizinci, kteří se mohli do programu zapojit až od září, získali pouze finance na cestu. A to ještě jen v případě, když neměli možnost náklady na návrat do země původu uhradit ze svých finančních prostředků.