Pokud si chcete nechat v Plzni vyčistit oblečení, musíte zamířit do klasických kamenných obchodů. V plzeňských nákupních centrech, konkrétně v Plaze, Tescu na Rokycanské třídě a Tescu na Borských polích, totiž čistírny ukončily svůj provoz. Uzavření je důsledkem jejich minimální návštěvnosti během koronavirové pandemie. „S krátkou pauzou mohly čistírny – oproti jiným službám – během pandemie koronaviru normálně fungovat. To pro nás bylo ale v podstatě smrtící. Návštěvnost našich čistíren byla velmi nízká a my museli dál platit za nájem, energie a zaměstnance,“ říká Oldřich Kozák, jednatel společnosti Ideal Česká, která v Plzni provozovala dvě pobočky čistíren Bel & Blanc, a která na sebe v první polovině loňského roku podala návrh na insolvenci. Čistírnu v Plaze uzavřela na konci roku 2020, tu na Borských polích k 31. květnu 2021. „Myslel bych si, že Plaza bude vzhledem ke své poloze navštěvovaná, kvůli dlouhé uzavírce obchodních center tomu však tak nebylo,“ dodává Kozák.

V TechToweru najdou místo inovativní technické, technologické a byznysové projekty a také veřejnost, která sem bude moci zajít třeba na kávu nebo přednášku.
FOTOGALERIE: Podívejte se na největší investice v Plzni v tomto roce

S pomocí od státu to bylo podle Kozáka složité. „Poskytování našich služeb nebylo ze strany státu zakázáno, takže jsme neměli nárok na státní podporu. Z programu Antivirus jsme mohli čerpat až v druhé fázi, kdy se program rozšířil i o firmy, které sice mohly mít během pandemie otevřeno, ale vlivem snížené poptávky jim obrat spadl o 50 procent a víc. Ze začátku byl Antivirus otevřený jen pro firmy, které musely zavřít nebo nebyly schopné otevřít, protože měli zaměstnance pozitivní na covid,“ vysvětluje Kozák.

Podle viceprezidentky Asociace prádelen a čistíren ČR Martiny Proškové byl úbytek zákazníků během pandemie zapříčiněn hlavně tím, že lidé pracovali ve většině případů ze svých domovů a neměli moc příležitostí znečistit si své oblečení, které nosí do práce, konference či schůzky. „Naše klientela nám vlastně už po dva roky nemá co dodávat. Na obratech čistíren se samozřejmě také negativně podepsal úbytek turistů, kteří na svých cestách čistírny běžně využívají. Majitelé čistíren jsou po dvou letech už opravdu vyčerpaní a nesvítí pro ně zatím žádné světlo na konci tunelu,“ uvádí Prošková.

Zemědělci ze ZD v Třemošné se připojili k protestu proti změnám podmínek ve výplatě vládních dotací. S traktory s transparenty projeli do Kralovic a zpět. Naše fotografie jsou z Třemošné, Kaznějova a Plas na severním Plzeňsku.
Protest zemědělců v regionu: Živíme tuto zemi, zemědělství je jen jedno

Ve větších nákupních centrech v Plzni funguje čistírna jen v Globusu na Košutce. Nákupní centrum Olympia v Černicích službu nenabízí.

Menší čistírny v Plzni zatím však příliv klientů nepociťují. „Lidé se k nám báli chodit hlavně na začátku loňského roku, protože ještě nebylo rozběhnuté očkování. Od dubna 2021 se návštěvnost stabilizovala. Na to, že je Plzeň krajské město, je tu ale opravdu málo čistíren,“ říká Magdalena Ulvrová, která má osmým rokem čistírnu oděvů v Kollárově ulici v centru města.