Přehradu v Českém údolí je třeba vyčistit, abychom se zde mohli v létě kvalitně vykoupat. Takto odpovídala většina Plzeňanů, které jsme oslovili v naší anketě na téma, co chybí letní Plzni.
Stejný názor jako Plzeňané mají i vodohospodáři a vedení radnice, ale na vyčištění tzv. litické přehrady, které by mělo dlouhodobý účinek, nejsou peníze. Jednalo by se totiž řádově o stovky milionů korun. Vyplynulo to ze studie vyčištění přehrady, kterou před devíti lety na popud komise životního prostředí magistrátu vypracoval známý plzeňský vodohospodář Jindřich Duras.
Přehrada je totiž mělká a má rychlou výměnu vody, což s sebou nese vysoký přísun živin, hlavně fosforu, který je potravou pro sinice neboli tzv. vodní květ, kvůli kterému se většina Plzeňanů v Českém údolí koupat odmítá.
„V tehdejších cenách by řešení vyšlo na 200 milionů korun, dnes by to byl dvojnásobek a na to nejsou v rozpočtu města peníze. Studie má ale opodstatnění, navržené řešení je reálné,“ uznal ředitel Útvaru koncepce a rozvoje Magistrátu Plzně Milan Svoboda. Problém je ale podle něj v tom, že město nemůže investovat do majetku, který není jeho. „Ale město by mělo být iniciátorem a tlačit na stát, aby řešení podpořil,“ zdůraznil Svoboda. Že je vyčištění přehrady účelné a vhodné, přiznal i šéf odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Vecka. „Několikrát nebyla investice zařazena do rozpočtu. Když na tento projekt nesežene město peníze odjinud, akci nezainvestuje,“ dodal primátor Pavel Rödl.