„Cílem je předcházet černým skládkám. Díky velkokapacitním kontejnerům se mohou lidé zbavit odpadu zdarma, bezpečně a v blízkosti svého domova,” lákal na akci místostarosta třetí městské části Radislav Neubauer.
Vyrážím tedy v sobotu ráno, abych se podíval, jak vypadá centrum města po Třech králích, po páteční noci. Jsem zvědavý, jak lidé využívají nabízené kontejnery.

V Šumavské ulici leží rozlomená židle na zastávce. Na Americké třídě je ale překvapivě čisto, jen lavičky po obou stranách zastávek jsou podivně poházeny, nejspíš sloužily jako lůžka pro bezdomovce. Je půl deváté ráno.
Naproti Tesku, v prostoru mezi chodníkem a tratí se ale o čistotě mluvit nedá. Od plotu se vynořují PET lahve a krabice od levných vín. Jestli něco připomíná velkou černou skládku, tak je to tohle místo. Zničené křeslo, plastový pytel s odpadky, lahve, prostě všechno, nač si vzpomenete. Dokonale to dotváří obraz nehostinného místa, jeden kontejner by nestačil.

Dobrovolnice

Jeden velkoobjemový je ale vlastně jen pár desítek metrů odtud v Pařížské ulici u garáží. Centrální městský obvod právě sem a údajně na dalších 16 míst v celém obvodě vždy jednou za měsíc umístí velkoobjemový kontejner. Díky němu mají lidé větší možnost zbavit se nepotřebného odpadu a přitom nezatěžovat nádoby se smíšeným odpadem.

Dno modrého kontejneru zakrývají zatím jen desky od skříněk. Kromě obří nádoby je poblíž neuvěřitelných pět kontejnerů a jedna popelnice na smíšený odpad, po jednom kontejneru na plasty, sklo, papír, dokonce i velká červená nádoba na elektrospotřebiče a hnědá popelnice na bioodpad. Vlastně ani jedna není přeplněná. Lidé už nemohou mít větší výběr, přesto to u garáží vypadá jako na smetišti.

Přichází starší pán s taškou a přímo vzorově třídí odpad. „Jsem místní, štve mě, jak to tady vypadá, měli jsme tady i krysy. Přitom místní tenhle nepořádek nedělají. Jenže přijede auto, majitel vystoupí a vyhodí bordel ke garážím. S popelnicí se ani neobtěžuje,” postěžuje si. A připomene ještě podíl bezdomovců. „Ti hledají v popelnicích a část obsahu vyházejí na zem,” dodává.
Přijíždí auto, mladý řidič zastaví a hrne se ke kufru. Zničehonic je u něj drobná dívka a ptá se ho, co bude do modrého kontejneru vyhazovat. Vše je v pořádku, obsah může jít do kontejneru.

Alena, tak si říká, je dobrovolnice najatá obvodem. Kontroluje, aby lidé velkoobjemový kontejner nezahlcovali věcmi, které tam nepatří. „Je to jednoduché, je to na něm napsané, “ připomíná. V podstatě do nádoby nesmí věci, které poberou specializované kontejnery a nebezpečný odpad, ten lze vyvézt zdarma do sběrných dvorů. “Naprostá většina lidí to chápe, případně si nechá říct. Jen pár jich bývá nepříjemných,” popisuje. A co vánoční stromky, povalující se u garáže? “Ty se tam také mohou dát,” myslí si.

Jejím úkolem je nahlásit, že je kontejner naplněný. „Někde se kontejner naplní během půl hodiny, jinde je třeba celé dopoledne. Potom zavolám. Tak do půl hodiny kontejner odvezou,“ vysvětluje dobrovolnice postup.

Hledání nádoby

Odcházím dál. U ´jednadvacítky´ i Mc Donald´s je uklizeno, jako by teenageři ani předchozí noc neřádili, jen po Wilsonově mostě studený vítr pohazuje hromádky papírových obalů.

Vcházím do Resslovky, i tady je celkem čisto, jen za plotem po pravé straně se válí odpadky. Na rohu Jagellonské ulice jsou přeplněné kontejnery. Já ale mířím až ke křížení s Purkyňovou ulicí, i tady má být podle seznamu jeden z velkoobjemových kontejnerů. Je po deváté, ale není tam. Buď tam vůbec nebyl, nebo byl tak rychle odvežený.

Postupuji k další křižovatce ulic Bendovy a Kardinála Berana. Ani tady kontejner není, i když na seznamu je označené právě toto místo. „Někdy ho dávají o ulici dál,“ ukazuje mi ochotně další křižovatku v ulici Kardinála Berana starší paní.

V křížení s Nerudovkou a Plachého ulicí ale není. U Nerudovy ulice najdu jen přeplněné kontejnery na tříděný odpad, pochopitelně vede papír. “Ne, žádný velkoobjemový kontejner neodvezli, vůbec ho nepřivezli. Jen tady nechávají plné popelnice,” říká rezolutně František Novotný, jeden z místních.
Projdu ještě Smetanovy sady. I v sobotu v nevlídném počasí jsou chloubou centra. Jdu se podívat znovu na Pařížskou ulici. Je po jedenácté, kontejner není naplněný. A není se čemu divit. Uvnitř je chlapík, který se asi po pěti minutách převalí ven. Spokojeně odchází. V jedné ruce plnou igelitovou tašku, v druhé starý větrák. Nádoby jsou opravdu využité. Oběma směry.