Kdo je Anna Bauerová a proč by měla mít v Plzni svoji bustu? Spoluautor nápadu, šéf plzeňských hasičů, velitel Sboru dobrovolných hasičů Plzeň–střed a známý recesista Michal Novák, odpovídá otázkou: „A proč by neměla?“

Základní školu v Podmostní ulici Novák jako dítě absolvoval, tehdy prý ještě nebyla vedena jako zvláštní. Kdykoliv pak v dospělosti se svými bývalými spolužáky kolem budovy po Rooseveltově mostě procházel, zarazil je prázdný výklenek ve zdi, jako dělaný pro bustu nějakého významného Plzeňana. Shodli se, že by to měla být žena. Hledali dlouho a pak je napadlo, že zjistí, kdo byla vůbec první žákyně v prvním roce existence školy.

„Dali jsme se tedy do pátrání a zjistili jsme, že škola začala fungovat v roce 1910 jako první dívčí lyceum královského města Plzně. A první žákyní v první třídě byla jakási Anna Bauerová z Kouta na Šumavě,“ líčí Novák.

Rozjeli pátrání po archivech, do Annina rodiště osobně vyrazili. Poptávali se všude možně, až narazili na Anniny příbuzné. A získali cenné informace, a dokonce některé věci, které se po ní dochovaly. Zjistili, že se Anna narodila v Koutě na Šumavě do rodiny lesního rady Rudolfa Bauera, správce lesního panství hraběte Stadiona. Později se z ní stala středoškolská profesorka a nikdy se nevdala. „Máme její fotografie, křestní list nebo boty, ve kterých do školy v Plzni chodila. A spousty dalších relikvií,“ neskrývá Novák pýchu po úspěšném pátrání.

Hotova je už i Annina busta, kterou vytvořil podle dobových fotografií plzeňský výtvarník Tomáš Kůs. Je ze speciální pryskyřice, sádrovou magistrát kvůli nesnadné údržbě odmítl. Úřední souhlas přitom při umístění busty na městskou budovu nelze obejít. „Půjdeme do kulturní komise magistrátu znovu, teď už s pryskyřicovou hlavou. Věříme, že celá akce neskončí nezdarem,“ doufá Novák.

Slavnostní odhalení už má dokonce stanoveno termín, 24. nebo 25. říjen, těsně před říjnovými oslavami vzniku České republiky. V posledních letech se narozeniny ČR slaví v Plzni aktivně otevřením kulturních stánků, sportem i lampionovým průvodem a školní průvod v dobových kostýmech má být vhodným doplněním programu. Tím ale kolotoč kolem Anny Bauerové neskončí. „Máme skutečně spoustu jejích věcí, pátrali jsme po nich zhruba dva roky a jsme ve spojení s jejími příbuznými,“ dodává Novák a naznačuje, že reálný je například vznik muzea Anny Bauerové a řada dalších akcí.

Radnice nápad recesistů zcela nepohřbívá. „Podporuji ho. Přesto je nutný úřední proces přes odborné komise,“ vysvětlila radní města Petra Fischerová (ODS).