„Zastávky bychom potřebovali využívat zejména na silnicích prvních tříd, kde nejsou odpočívadla. Dopravně bezpečnostní akce ale budeme provádět na jiných místech vhodných z hlediska bezpečnosti provozu. Samozřejmě i nadále budou na silnicích jezdit mobilní hlídky, které budou řidiče zastavovat ihned po spáchání přestupku,“ uvedl šéf dopravních policistů Plzeň–sever Karel Krejnický.

Naprosto žádné starosti prý nemají kvůli rozhodnutí kraje policisté z jižního Plzeňska. Ti podle jejich mluvčí Pavly Soukupové zastávky autobusů ke kontrolám vozidel nikdy nevyužívali. „Vždy jsme stavěli auta na jiných stanovištích s ohledem na bezpečnost silničního provozu,“ vysvětlila.

Vhodná místa pro silniční kontroly mají vytipovaná i policisté v Plzni. „Většinou nám při kontrolách vychází vstříc Správa veřejného statku města Plzně a také spolupracujeme se Správou a údržbou silnic. U plánovaných rekonstrukcí silnic prvních tříd bychom se chtěli dohodnout s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), zda by bylo možné na některých vhodných úsecích zbudovat zálivy pro případné kontrolní akce,“ říká šéf plzeňských dopravních policistů Karel Machulda.

Podle technického náměstka plzeňské pobočky ŘSD Michala Syřínka je možné s policisty jednat o případných úpravách či vylepšeních již fungujících zálivů. Domluvy o možném budování nových zálivů nebudou podle něj bezproblémové.

Novela zákona, která zakazuje provádět kontrolní akce na zastávkách, platí již rok. Strážci zákona však o výjimku požádali až nyní. Dosud situaci nijak neřešili. „Je nevhodné, aby se na zastávkách konaly policejní kontroly. Autobusy by neměly kde zastavit a lidé kam bezpečně vystoupit,“ odůvodnil rozhodnutí Krajského úřadu vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jaroslav Vejprava.