Jen kousek za Plzní roste supermoderní areál. Smart City Polygon je místo, kde se představují novinky ze světa chytrých technologií. „Jsou tu k vidění ukázky toho, jak mohou chytré technologie v praxi šetřit pracovní sílu a peníze,“ uvedl ředitel společnosti Omexon Zdeněk Židek. Právě v areálu jeho společnosti technický park vznikl.

Zajímavou novinkou je například inteligentní veřejné osvětlení, které kromě klasického svícení dokáže podat informace o počasí nebo dobít elektromobil. Přes tuto lampu se půjde připojit na wi-fi a je vybavena i kamerou.

Zajímavý je i bezpečnostní systém, který díky záznamům z kamer dokáže rozpoznat podezřelé chování. „Pokud třeba systém zaznamená někoho, kdo podezřele obchází již několikáté auto, upozorní na to policii nebo bezpečnostní firmu,“ vysvětlil Židek.

Plzeň se zatím do takovýchto technologií nepouští. „Stejně jako u všech městských zakázek musíme na každé podobné zařízení vyhlásit výběrové řízení. To není úplně rychlá věc,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL). Podle něj to ale ani není cesta, kterou by se Plzeň v tuto chvíli chtěla ubírat. „Město se teď hlavně soustředí na zefektivnění Plzeňské karty,“ uzavírá Náhlík.

V Plzni před pěti lety jednalo zastupitelstvo centrálního obvodu o nákupu systému Actibump, který je i v Polygonu. Funguje jako inteligentní 'díra v silnici'. Pokud by se řidič blížil k přechodu rychleji, než má, objevila by se před ním šest centimetrů hluboká díra, což by ho donutilo zpomalit. Z jednání a koupě ale nakonec sešlo.

Plzeň má vlastní projekt Smart City město chytrých řešení. Jeho součástí je například nová aplikace pro jízdní řády MHD, bezpečnostní systém pro vyzvedávání dětí ze školy nebo wi-fi pokrytí v centru.