Již po devětadvacáté se červnová Plzeň promění ve velkou divadelní scénu, která tentokrát nezůstane omezena jen na prostory Divadla Alfa, ale přesune se také do plzeňských ulic.

„Na úvod festivalu je připravena novinka, představení UP´END´DOWN, souboruLa Putyka, které se odehraje v Praze, další představení se pak uskuteční  v Komorním divadle a jedna ze scén vznikne i v kulturním domě Peklo," vysvětluje Daniela Vítová z tiskového servisu.

Do Plzně dorazí  sedmnáct  českých a šest zahraničních souborů. Diváci se mohou těšit na  čtyřicet představení, která  odstartují v sobotu      17. června a potrvají až do čtvrtka 21. června.

„Jedná se o inscenace, které  vznikly během posledních dvou let. Přehlídka  českých inscenací je soutěžní, ceny bude udílet odborná porota. Mimo soutěž se pak představí  šest zahraničních souborů ze Slovenska, Slovinska, Polska, Maďarska a Izraele," doplňuje Vítová.

Festival doplní velmi bohatý doprovodný program. V proluce v Křižíkových sadech se mohou diváci těšit na nastudování Othella slovenského Bábkového divadla.

Ve Smetanových sadech pro změnu čeká na diváky, kteří na kulturu čas nemají, Kratochvilný automat pražského Hafan studia, který na požádání zahraje nebo předvede jakoukoli hru, divadelní  či televizní pořad.

„Myslím, že velmi zajímavé bude představení pražského studia Damúza, Cesta kolem světa za absolutní tmy. Divákům jsou na začátku představení zavázány oči a celou hru pak musí sledovat poslepu. Inscenace pracuje s fantazií vyvolanou sluchem, dotekem, pocitem, vůní, zkrátka všemi ostatními smysly," zve dramaturg festivalu Pavel Vašíček.