„Nedělní protest bude," potvrdil Deníku zástupce spolku Obchvat Chválenic a Želčan Lubomír Korčák. Hovořil samozřejmě o blokádě, která za tři dny vpodvečer zastaví dopravu na silnici mezi Plzní a Nepomukem. Nespokojení lidé budou nepřetržitě přecházet po přechodu u chválenické základní školy a upozorňovat tak na příliš hustou dopravu v obci a chybějící obchvat.

Zastupitelé Chválenic na pátečním zasedání blokádu odmítli. Ředitelství silnic a dálnic totiž obec totiž na začátku září informovalo, že v roce 2017 zahájí přípravné práce na obchvatu. Proto se obci protest „jeví jako nepřiměřený nátlakový akt", který může „působit kontraproduktivně". V tomto duchu se minulý týden vyjádřil i ředitel plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák.

Protest začne v 17 a skončí v 18.30 hodin. Obyvatelé budou nejprve 10 minut přecházet po přechodu, pak 20 minut demonstrovat na chodníku. Totéž zopakují ještě dvakrát.

Na Plzeňsku to nebude zdaleka první případ, kdy se lidé rozhodli jednat (viz tabulku), ale ani poslední. Například Starý Plzenec čeká při krajských volbách vůbec první referendum. Organizují ho lidé, kteří chtějí zachovat historickou tvář centra města. „Občané budou rozhodovat, zda si přejí v centru města velký supermarket s parkovištěm," uvedl zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Kotora.

Dům kultury, obchvat, větrníky, farář, učitel. Kdy se lidé ozvali?V červenci 2011 uspělo OS Orlík se stížností na hlučnost čerstvě otevřeného obchvatu Třemošné. Soud rozhodl silnici na čas zavřít, ale sdružení, kraj i ŘSD se nakonec dohodli a u obchvatu vyrostla protihluková stěna.
V lednu 2013 se v Plzni konalo vůbec první referendum. Obyvatelé rozhodli, že na pozemku po DK Inwest nebude stát komplex Corso.
V březnu 2014 odmítli obyvatelé jihoplzeňských Střížovic v referendu připravovanou stavbu osmi větrných elektráren.
V létě 2015 sbírala hlasy petice pro obnovu trati lokálky Mladotice – Kralovice. Mezi stovkami lidí z celé ČR, kteří podepsali, byl i prezident Zeman.
V létě 2016 obyvatelé Nepomucka podepisovali petici proti odchodu faráře Vítězslava Holého do Pelhřimova. Sešlo se 1054 podpisů, ale nebyly nic platné.
V červnu 2016 podpořili současní i bývalí žáci učitele Masarykova gymnázia Antonína Koláře. Ve funkci skončil, protože školní rok 2015/2016 zahájil netradičně v arabském oděvu.