„V pondělí jsem obvolával všechny kamarády a zval je do hospody. Řekli mi, že určitě nepřijdou, že se bojí. Nevím, co si mám o tom myslet. Přijde mi to jako za socialismu, kdy se lidi báli policajtů,“ vypráví Fiala, který případné otevření hospody nebere jako žádný přestupek.

„Z hospody jsem chtěl vytvořit politickou buňku, kde budou lidi diskutovat o politické a současné situaci. Poslanecká sněmovna může jednat a scházet se, jak chce, a nikdo jí to nezakáže. Ale i tak mi známí řekli, že se bojí. Čekal bych to hlavně od těch starších, překvapilo mě, že přijít se bojí i mladí,“ říká dále Fiala a dodává: „Myslel jsem si, že aspoň štamgasti dorazí na jedno čepované, že už jim hospoda chybí, ale zmýlil jsem se. Sudy s pivem, co už jsem objednal, si budu muset asi nakonec vypít na chatě,“ uvádí.

Fiala se minulý týden připojil k akci Otevřeme Česko, kterou pořádá iniciativa Chcípl PES. Její stoupenci kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli koronavirové epidemii všechny bary, restaurace a hospody v Česku. Spolu s chotěšovskou hospodou jsou v ní na Plzeňsku zapojeny například restaurace Lidový dům ve Starém Plzenci, Saloon Roudná v Plzni nebo Cyklobufet Na Štuperku v Chotíkově.

„V současnosti si přivydělávám tím, že se kamarádům a známým starám o účetnictví. To jediné mě drží nad vodou. Kompenzace od státu jsem viděl naposledy na jaře, kdy mi přišlo celkem 44 tisíc. Nedlouho poté mi přišla z finančního úřadu zpráva, že musím tyto peníze vrátit. Jako důvod úřad uvedl, že jsem peníze nedostal oprávněně. Po tom, co jsem se odvolal, mi přišel dopis, že odvolání uznávají v plném rozsahu, a že nic vracet nemusím. To byla zajímavá zkušenost. Asi zkouší, kdo se lekne a peníze raději vrátí,“ vypráví Fiala s tím, že od té doby žádnou další finanční injekci nedostal.

Uzavřením hospody tratí na tržbách každý měsíc sta tisíce korun. „Denně přicházím asi o 9,5 tisíce, měsíčně tudíž o zhruba 300 tisíc. Přitom nejsem ve svém, takže musím k tomu platit nájemné, energie a podobně. A platím to poctivě,“ dodává k současné situaci.