ACP bylo společným projektem například města Plzně, univerzity a americké ambasády. Pořádalo přednášky, besedy, výstavy, provozovalo anglickou knihovnu a bylo jedním z tradičních míst každoročních Slavností svobody.
„Krajský soud v Plzni vyhlásil ke konci ledna úpadek Amerického centra a vyzval dlužníky, kteří se dosud nepřihlásili, aby oznámili své pohledávky," uvedla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. Podle Machové ale průběh soudu nijak projekt neovlivňuje. Sdružení navrhuje radnici, aby s ním uzavřela smlouvu o provozování objektu. Dobrovolníci jsou přesvědčeni, že mu dokážou dát náplň a program, který ho i ekonomicky udrží. Předchozímu ACP se to ale nedařilo. Centrum od roku 1995 fungovalo v městském domě v Dominikánské ulici, hospodaření končilo ztrátou.

Město dalo předloni centru z domu výpověď. Primátor Martin Baxa (ODS) tehdy řekl, že ekonomická situace ACP se dramaticky zhoršovala a hrozilo riziko, že už nebude hradit ani základní výdaje spojené s činností domu. Už dříve radní vzali centru provozování Muzea generála Pattona. ACP platilo městu nájem korunu ročně a dál pronajímalo dalším subjektům kanceláře v domě. Nyní smlouvy uzavřela s nájemci jedna z městských organizací. Prostory, kde působilo centrum, podle Machové chátrají.

Nové občanské sdružení se obrátilo na magistrát. „Jednou z hlavních priorit je zachování a provoz knihovny i kurzů angličtiny, pro veřejnost například dětský klub, dramatický kroužek, dny americké kultury či zajímavé výstavy," vyjmenovala Machová.