VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí včas odhalit metastázy rakoviny, pomůžou kvasinky

Plzeň – Za inovativní metodu získali výzkumníci ocenění na soutěži v americkém Bostonu.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Mladí vědci se zabývali metodou, jak odhalit, zda se v krvi nacházejí rakovinotvorné buňky. Na snímku jsou zleva Pavel Zach, Kateřina Pěchotová a Hynek Kasl ze Západočeské univerzity v PlzniFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Pokud se v budoucnu bude hovořit o objevu znamenající posun v diagnostice rakoviny, možná to bude ve spojitosti s Plzní. Mladý výzkumný tým totiž přišel s metodou, jak odhalit, zda se v krvi nacházejí rakovinotvorné buňky. Výsledky ročního bádání představil v mezinárodní soutěži na jedné z nejprestižnějších univerzit, Massachusettském technologickém institutu (MIT) v Bostonu, odkud přivezl osm medailí.

Základem úspěšného bádání, na němž skupina složená ze studentů plzeňské a pražské univerzity pracovala, je přeprogramování pekařských kvasinek. Výzkumníci změnili jejich vzorce DNA, aby jednobuněčné organismy prováděly dvě důležité diagnostické funkce: dokázaly se přichytit na nádorové buňky v krvi a komunikovaly mezi sebou. „Můžeme si to představit tak, že naše chytré kvasinky prohledávají krev. Přijdou ke každé buňce a zjistí, jestli je zdravá. Pokud je podezřelá, zdrží se u ní," popsal vedoucí týmu Daniel Georgiev. Jestliže se různé druhy kvasinek setkají u jedné buňky, začnou mezi sebou komunikovat a dokážou rozhodnout, zda se jedná o nádorovou buňku.

Současné způsoby diagnostiky rakoviny jsou poměrně složité a trvají i několik dní. Podle vědce Georgieva je problém, že v mnoha případech nedokáží současné testy přesně nádor lokalizovat bez použití neinvazivních testů. „Náš test má nejenom rakovinotvorné buňky najít, ale také říct, odkud pocházejí. Zda z části těla, na niž se diagnostika zaměřuje, nebo už se jedná o metastáze," ozřejmil vědec z výzkumného centra NTIS (Nové technologie pro informační společnost) Georgiev.

Součástí plzeňského týmu fungujícího pod Fakultou aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) byl i Hynek Kasl. „Pomáhal jsem také při experimentech, tedy při syntéze DNA a finálních měřeních. Kromě toho jsem ještě asistoval při vývoji simulačního nástroje a prováděl matematické modelování testu," uvedl student.

Inovativní metodu začnou co nevidět odborníci ověřovat v praxi. Mladí vědci budou spolupracovat s Biomedicínským centrem, které jim přislíbilo příslušné vzorky. Podle vedoucího laboratoře nádorové biologie Pavla Pituleho má koncepce velký potenciál. „Často se používají systémy, kdy se zpočátku vyberou jenom nějaké buňky, které jsou zajímavé, a s těmi se dál pracuje. Zatímco tento test pracuje s celou krví, což je velká výhoda."

Příznivým aspektem je rovněž to, že diagnostika by měla být rychlá a dostupná pacientům. „Idea je taková, že všichni lékaři by měli testy k dispozici, včetně těch na vesnických klinikách. Výsledky by získali do hodiny. „Zdá se, že logika popisovaného testu umožňuje zjišťovat spoustu jiných věcí, a to modifikací kvasinkových systémů," doplnil vedoucí nádorové laboratoře Pitule.

Členové týmu
- FAV ZČU: Hynek Kasl, Václav Pelíšek, Anna Sosnová, Jiří Lou-da, poradci týmu z FAV: Tereza Puchrová, Jiří Fatka, Pavel Fikar, Kateřina Pěchotová, Pavel Zach
- Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (UK) v Praze: Martin Cienciala, Veronika Kolejáková, Filip Nemčko
- Lékařská fakulta UK v Plzni: Jan Bejvl
- vedoucí týmu: Daniel Georgiev

Autor: Klára Mrázová

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

C.k. kuchyně v Horušanech

C.k. kuchyně v Horušanech popáté

Užijte si advent v klidu. Jděte za kulturou do Besedy

Plzeň - Zažít advent v klidu a pohodě je pro mnohé nesplnitelný sen. Udělat si příjemný či sváteční večer i těsně před Vánoci je přitom snadné. Měšťanská beseda nabízí ke konci roku několik divadelních představení či koncertů.

Pro sraženého chodce v bezvědomí letěl vrtulník

Plasy – Chodce, který přecházel vozovku mimo vyznačený přechod, srazil v pondělí po sedmé hodině ranní řidič motorky.

Kde se slavilo a kde truchlilo

Plzeň – Politici sledovali sobotní sčítání volebních hlasů společně.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Olomouc, Plzeň – Věděli, že to v Olomouci nebude lehké, ale že si odvezou tak hořkou porážku, hokejisté Škody Plzeň nečekali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení