SK 1894 Plzeň, pro pamětníky spíš fotbalová Lokomotiva na Slovanech, plánuje zásadně přebudovat svůj areál. Především chce posunout fotbalové hřiště s přírodním trávníkem a na získaném prostranství vybudovat hřiště s umělým povrchem. Klub se už několik let snažil získat dotaci od ministerstva školství, na začátku roku zažádal o 25milionovou dotaci i samotné město Plzeň, ale neuspěl. Teď se před ním otevírá velká příležitost. Od ministerstva školství získal před několika dny příslib téměř 17milionové finanční injekce. Aby mohli sportovci projekt uskutečnit, musí však sehnat ještě 10,5 milionu korun. 

„Je to obrovská šance. Když to ale neuděláme nyní, obávám se, že se nám to už nikdy nepodaří. Byla by velká škoda těch 17 milionů nevyužít. Na jaře nás město odmítlo s vysvětlením , že je to pro ně neřešitelně vysoká investice do neměstského majetku. Teď jsme v situaci, kdy máme ze státních zdrojů skoro 17 milionů, k tomu slíbenou pomoc městského obvodu, ale bez pomoci města je to pro nás neřešitelná situace,“ říká šéf klubu Radek Vodrážka. Pro jeden z nejstarších sportovních klubů v Česku, který se v těsné spolupráci se sousedním oddílem Petřín Plzeň (týmy vystupují pod společným názvem SK Petřín Plzeň) stará o 350 členů, především v mládežnických kategoriích, je to ale prý doslova existenční problém.

„Pro klub se stává neřešitelné, jak zajistit kvalitní přípravu 14 mládežnických mužstev a několika dětských skupin pouze na dvou hřištích s přírodním povrchem,“ píše se ve studii, kterou už v dubnu Petřínští předložili městu. Předseda klubu předestírá i černý scénář, pokud se nepovede peníze sehnat. „Ano, z dobrého úmyslu se nám stává neřešitelný problém. My jsme se před několika lety vrhli na práci s mládeží a momentálně máme co jeden ročník narození, to jeden tým.  Každý, kdo trochu rozumí sportu, ví, že 14 mládežnických a tři dospělé týmy, kteří trénují skoro denně, se na dvě travnaté plochy prostě nemohou vejít. Pokud se nám nepodaří rozšířit naše sportovní plochy, budeme se muset vážně zamyslet nad tím, jak dál,“ varuje Vodrážka.

Klub argumentuje i tím, že nové hřiště nebude pouze pro členy. „Samozřejmostí je i bezplatné využití nového hřiště dětmi z blízkých základních škol, které samy mají problém s kapacitou vlastních sportovišť. A kromě toho, děti, které budou sportovat na takovém hřišti, přece nebudeme rozdělovat podle toho, jestli jsou zaštítěny soukromým subjektem nebo městem,“ dodává předseda klubu. Dotační peníze se musí prostavět do konce roku 2018. Na projekt je již připraveno stavební povolení. „Ideálně bychom chtěli začít stavět už v únoru, aby se mohlo v létě finišovat. Jenže, nemůžeme se do toho pustit bez úplného finančního pokrytí,“ opět zdůrazňuje Vodrážka. Plzeňský klub se pokusí, aby jejich žádost zastupitelé projednali v lednu 2018. „Ale to už se musí něco stát. Byla by škoda hodit 17 milionů do kanálu,“ uzavírá Vodrážka.