Podle Fránové přicházejí i lidé, kteří mají nárok na zlevněné očkování s příspěvkem od zdravotních pojišťoven. „Přijdou, zaplatí si plnou cenu 250 korun, protože nechtějí čekat, až zdravotní pojišťovny stanoví podmínky, za jakých bude zvýhodněné očkování poskytovat,“ vysvětlila Fránová.

Podle ní jsou takových lidí desítky. Na zvýhodněné očkování mají nárok senioři nad 65 let, lidé s chronickými onemocněními srdce a cév, ledvin a diabetici. Zlevněné očkování budou poskytovat praktičtí lékaři. Budou aplikovat vakcínu, kterou si lidé zakoupí v lékárně. K očkování proti chřipce ve větší míře než dosud vyzval v uplynulých dnech hlavní hygienik Daniel Vít. Vysvětlil, že vakcíny bude letos k dispozici 1,3 milionu dávek, což je víc než loni.

Při minulé chřipkové epidemii trvající pět týdnů onemocněl akutní infekcí dýchacích cest více než milion lidí. Každoročně podle Víta až 2000 lidí podlehne komplikacím, které u nich vyvolala právě chřipka.

Podle Víta se ale očkování vyplatí i jinak zdravým lidem. Účinnost vakcín je vysoká - 70 až 90 procent, řekl. Dodal, že průměrný Čech ročně utratí 7000 korun za různé potravinové doplňky. Míní, že lidé by neměli šetřit zrovna na této vakcíně, jejíž účinnost je jasně zdokumentovaná.

V Česku se proti chřipce chrání očkováním asi sedm procent obyvatel, evropský průměr činí 22 procent a unie doporučuje 33 procent. „Chřipka je závažné onemocnění, u lidí, kteří mají chronická onemocnění, může vyvolat smrtelné komplikace,“ prohlásil hlavní hygienik. Podle něj se však očkování vyplatí i ekonomicky. Náklady spojené s léčbou chřipky a nachlazení dosahují ročně miliard korun.

Vakcín proti chřipce existuje několik druhů a další jsou ve fázi vývoje. Chřipkový virus je velmi proměnlivý a vakcína se musí každý rok upravovat.