Projekt je výsledkem několikaletého úsilí Městské charity Plzeň (MCHP) a v příštích pěti letech poskytne bydlení maximálně 11 osobám. Zároveň zde bude i zázemí a kancelář pro terénní sociální službu. Podle Jiřího Lodra, ředitele Diecézní charity, je cílem chráněného bydlení poskytnout starým lidem především jistotu a bezpečí, což je prevence stresu, který pak mnohdy limituje život člověka.

„O prostředky jsme u evropských fondů žádali už v letech 2008 – 09, ale zůstali jsme pod čarou. Neuběhly ani tři roky a ozvali se nám z ROP Jihozápad, že peníze budou, ale celý projekt musí být hotov do konce roku 2013. Termín to byl skutečně náročný," vzpomíná ředitel MCHP Pavel Janouškovec. Rekonstrukce domu, který město Plzeň charitě darovalo, byla zahájena 1. října 2012 a 20. prosince 2013, těsně před Vánoci, byl objekt převzat, přičemž náklady přesáhly 12 milionů Kč. „Můžeme říci, že vše máme finančně pokryté, což se u neziskovek málokdy daří," upozornil Janouškovec s tím, že více než osm milionů korun získala charita z ROPu. Město přidalo další dva miliony. MCHP uspěla i v akci Prazdroj lidem, odkud dostala dalších 350 tisíc korun. Dalšími prostředky přispěl i německý podpůrný program Renovabis a drobní dárci.

„Hlásilo se nám 60 žadatelů o bydlení ve Sladkovského ulici. Všechny jsme je oslovili a dvacet z nich okamžitě řeklo ano. Nyní je objíždí sociální pracovnice a do konce února je sem také vezme, aby viděli, kde by mohli žít," říká Janouškovec.

Byty jsou vybaveny linkou, čeká se na vestavěné skříně a postele. Jinak si sem mohou noví obyvatelé vzít i svůj nábytek, pokud není příliš starý.

Každý z ubytovaných hradí 210 Kč za den mimo navazujících služeb a jídla.