„V červnu jsme slavnostně otevřeli nový pavilon pro guerézy angolské, v srpnu v něm přišlo na svět první mládě. Matka a tlupa jej v prvních dnech pečlivě hlídají. Pohlaví mláděte nyní ještě neznáme, matkou je zkušená chovná samice Gypsi. Je to mládě s pražskou stopou, k jeho početí totiž došlo během jarního azylu naší skupiny. Jde o 12. odchovávané mládě v Plzni," uvedl tiskový mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Plzeňskou zoo zdobí gurézy angolské od roku 1998. Ty se zabydlely rovnou v ostrovním výběhu se stromy. V České republice začal chov v roce 1988 příjezdem prvního páru narozeného v Africe pro Zoo Dvůr Králové, celkem bylo dovezeno do ČR osm zvířat. Tuzemský chov se později vyvíjel co do počtu mláďat zejména ve Dvoře Králové a také v Plzni poměrně úspěšně, převažovali však samečkové. Jihlavská zoo od chovu ustoupila.

Z těchto důvodů byla v plzeňské zoologické zahradě na několik let historicky sestavena kromě chovné tlupy souběžně i čtyřčlenná pánská skupina z nezadaných samců v poutavé expozici afrických bažin spolu s antilopami a ptáky. Prvogenerační chovný pár Zun a Timi vystřídala posléze druhá generace Tim a Viky. Jejich první syn byl pojmenován na počest herce Martina Dejdara jménem Dardej.

Pavilon gueréz v plzeňské zoo. | Video: Veronika Krátká

Nové chovy byly později založeny v Krakově a Wroclavi, dva plzeňští mládenci odjeli do Bratislavy a jeden dokonce až do Jižní Afriky, další chov je v Zoo Na Hrádečku u Jindřichova Hradce. Aktuálně je tanzanský poddruh guerézy angolské k vidění pouze v sedmi zoo v Evropě, o něco častější je v USA.