Obyvatelé Chotíkova se bouří a horlivě debatují o osudu skládky odpadu, která bude za dva roky zcela zaplněna. Plzeňská teplárenská přišla s návrhem vytvořit tu zařízení na zpracování a likvidaci odpadu. Předkládá čtyři možnosti: spalovnu buď klasickou nebo zařízení na vysokoteplotní zplyňování odpadů, třídění odpadů a fermentaci. Chotíkovští se ale bouří. Nechtějí, aby zastupitelé schválili podepsání memoranda, které by mělo vést k výstavbě tohoto zařízení.

Dovážel by se odpad z Německa?

Na budoucnosti skládky se musí shodnout zástupci Města Touškova, Chotíkova a Plzeňské teplárenské, která ji nyní provozuje. Zatímco Město Touškov už memorandum podepsalo, Chotíkovští se obávají, že to bude pro jejich obec nevýhodné. Spalovnu tu rozhodně nechtějí. Nedoporučují ji ani ekologové a Strana zelených v Plzeňském kraji včera Chotíkovské také oficiálně podpořila.

„Aby měla spalovna smysl, musela by pálit 100 tisíc tun odpadu ročně. Plzeň přitom vyprodukuje asi jednu čtvrtinu až třetinu. Zbytek by sem museli dovážet z jiných krajů nebo z Německa,“ říká konzultant zdravotních rizik Miroslav Šuta s tím, že by spalovna zároveň byla výrazným zdrojem znečištění. „I přes nejmodernější filtry unikají škodlivé látky do ovzduší. Při vysokoteplotním spalování vznikne šest tisíc tun jedovaté směsi ročně. Navíc by zdejší obyvatelé dýchali výfukové plyny z náklaďáků dovážejících odpad,“ podotýká Šuta.

Nechceme platit!

I on se ve středu večer zúčastnil veřejné diskuse, kterou svolalo Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov, jež nesouhlasí s podepsáním memoranda. Bojí se, že pokud obec nakonec nevybere žádnou z variant, bude platit! „Nejen kvůli tomuto problému jsme sdružení založili. Všechny naše cíle jsou na internetových stránkách www.sdruzeni–chotikov.cz,“ sdělila členka sdružení Kateřina Stašková.

„Obec se nemusí bát. Celé to vzniklo z dezinformací. Obce se v tuto chvíli mohou rozhodnout, zda chtějí zachovat současný stav, nebo zda se bude něco stavět. V druhém případě podepíší memorandum. Pak potřebujeme vytvořit studii o tom, která z variant bude výhodnější. Investice do studie, která se odhaduje až do výše čtyř milionů korun, budeme hradit my. Ale nechceme se do ní pouštět v případě, že by s výstavbou nesouhlasily,“ tvrdí generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Podle chotíkovského sdružení bylo ale v memorandu napsáno, že pokud obec nepřistoupí na některou z variant, bude studii hradit. Až druhá verze, se kterou byli občané seznámeni teprve ve středu večer, je rozšířena o větu: Strany můžou nevybrat žádnou variantu řešení.

O memorandu se bude dnes od 19 hodin v chotíkovském kulturním domě hlasovat na veřejném zasedání zastupitelstva. „Plzeňská teplárenská podle dostupných informací na přípravě spalovny pracuje už řadu let a do příprav už byly vloženy miliony korun. Velice nevěrohodně zní tvrzení představitelů Plzeňské teplárenské, že občané Chotíkova si údajně mohou vybrat, co by firma v obci stavěla. Soudný člověk těžko uvěří tomu, že by management firmy nechal rozhodovat pár stovek občanů Chotíkova o tom, do čeho firma bude investovat několik miliard korun. Máme nepříjemný pocit, že se zástupci firmy zcela záměrně pokoušejí z občanů Chotíkova dělat hlupáky,“ říká zástupce sdružení Milan Reiniger.

Teplo by nezlevnilo

Středeční diskuse se zúčastnil i plzeňský zastupitel Miroslav Zábranský. „K mému překvapení memorandum neříká, o jakou investici se jedná. Nedivím se, že se obyvatelé Chotíkova bouří, neboť výsledným řešením může být spalovna, kterou nechtějí. Před třemi lety si Plzeň nechala udělat analýzu proveditelnosti různých variant zpracování odpadu, a také teplárna má již zpracované studie. Nejdříve by se proto mělo na rovinu říci, co se bude stavět, a pak podepisovat závazná memoranda,“ sdělil Zábranský. Podle Drápely se v roce 2005 zkoumalo jen to, jestli je možné něco na skládce postavit a kde.

Podle něj by byla stavba zařízení na zpracování a likvidaci odpadků mnohem výhodnější, než sem dál odpad jen navážet. „Teplo v případě stavby spalovny levnější nebude, ale kladně by se projevila na poplatcích za svoz odpadů,“ uvedl. „Pokud nebudou chtít zařízení stavět, zůsaneme zde jako správci do roku 2011 podle smlouvy a pak půjdeme pryč,“ dodává Drápela.