O osudu spalovny mělo šanci v Chotíkově rozhodnout 788 oprávněných voličů. K tomu, aby výsledky referenda byly uznány za platné, jich muselo přijít alespoň 35 procent, tedy 276. Ve třináct hodin už se jejich počet přehoupl přes sto osmdesát. „První nedočkavci postávali u dveří volební místností už před osmou hodinou ráno, jen za první dvě hodiny přišlo svůh hlas vhodit do urny téměř sto lidí,“ popsala Deníku situaci jedna ze členek volební komise Eva Hádková z chotíkovského obecního úřadu.

„Samozřejmě jsme se rozhodli tak, jako převážna většina obyvatel Chotíkova a rozhodně jsme pro spalovnu,“ prozradili svoji volbu manželé Volákovi. Opačného názoru byli Bočánkovi, kteří do volební místnosti zamířili jen o pár minut později. „Rozhodně jsme proti spalovně. Hlavní problém vidíme v jejím vlivu na životní prostředí a opravdu nechceme, aby nám tu strašil stometrový komín,“ nechali se slyšet.

Se svým názorem se svěřili i dva starší kamarádi – Josef a Václav, kteří si nepřáli zveřejnit svá příjmení. Ačkoliv se podle svých slov jinak shodnou prakticky ve všem, názor na vybudování spalovny mají přesně odlišný. „Slyšel jsem kolik peněz by to mohlo Chotíkovu přinést a s ohledem na to, jaký je stav místních silnic a co všechno je třeba opravit, jsem rozhodně pro,“ vysvětloval své stanovisko Josef. „Myslím, že obec potřebuje peníze jako sůl. Četl jsem k tomu dokumenty o vlivu na životní prostředí, které obecní úřad zveřejnil, a myslím, že by se nás to nijak negativně dotknout nemělo. Když se tu zřizovala skládka, tak byl kvůli tomu taky kravál a dneska už se nad tím nikdo nepozastavuje,“ do­dal.

Jeho kamarád Václav se bojí hlavně toho, že by se v obci zhoršila kvalita vzduchu. „Víte, jak se to říká, když ptáčka lapají, hezky mu zpívají,“ řekl. „Moje dcera bydlí v Praze nedaleko malesické spalovny a kvůli všemu tomu bordelu, co z komínů létá, si vždycky stěžuje, že nemůže ani na delší dobu otevřít okna,“ dodal s tím, že mu záleží hlavně na tom, aby se stávající relativně čisté prostředí v obci zachovalo i pro příští generace. „Spalovna není něco, co můžete za dva roky zase zbourat, když bude dělat neplechu. Slyšel jsem, že by měla bez většího zásahu vydržet minimálně třicet let,“ lomil rukama.

Pokud obyvatelé Chotíkova spalovnu odmítnou, Plzeňské teplárenské, která chce provoz vybudovat právě na místní skládce nezbyde než najít jinou lokalitu. Souhlas s její výstavbou by však pro Chotíkov znamenal příliv peněz do obecní kasy. Od příštího roku až do vydání stavebního povolení by do ní ročně přibylo 1,7 milionu korun, po vydání povolení jednorázově skoro 60 milionů a po zahájení provozu dalších 10 milionů každý rok plus poplatky za každou spálenou tunu odpadu.

Referendum skončí v pátek večer. „Po dvaadvacáté hodině začneme lístky sčítat, výsledky bychom měli znát někdy kolem půlnoci,“ řekla Hádková. Výsledky referenda najdete už v sobotu na našich webových stránkách a v pondělí na stránkách tištěného Deníku.