Obec Chotěšov se v nejbližších dnech chystá vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele, který vrátí lesk jihozápadnímu křídlu konventu tamního bývalého kláštera premonstrátek. Křídlo se promění za 57 milionů korun, které obec získá z evropského dotačního programu IROP.

Počítá se s tím, že v křídle pak bude sídlit například muzeum o historii kláštera. „Náklady na celý projekt jsou téměř 67 milionů korun, je naplánovaný na zhruba dva roky. Po tu dobu ale určitě nechceme klášter uzavřít pro veřejnost, už plánujeme náhradní prohlídkovou trasu, která by do konventu vedla ze druhé strany,“ řekl chotěšovský starosta Luděk Rosenberger.

Další miliony korun z Evropy pro chotěšovský klášter vyčerpá Místní akční skupina Radbuza, pro kterou je památka nejvýznamnější památkou a zároveň tedy turistickým cílem.

O dalším příspěvku pro chotěšovský klášter mají příští týden rozhodnout zastupitelé Plzeňského kraje. Obec by z dotačního programu zachování a obnovy kulturních památek měla získat milion korun. „Rada rozhodla podpořit celkem 102 žádostí, Národní kulturní památka klášter Chotěšov by měla získat největší podporu ze všech žadatelů,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Vladislav Vilímec. Obec chce za milionovou dotaci pokračovat v obnově střech na severním křídle konventu a bude také opravovat malou věžičku zvanou sanktusník. „V té chybí zvon, ale jsme domluveni se spolkem Klášter Chotěšov, který získává peníze zase ze svých vlastních zdrojů, že by zvon pořídili oni ze svých peněz,“ dodal starosta.