První sníh, který ve čtvrtek ráno zasypal Plzeňsko, by měly z obecních chodníků odklízet příslušné obecní a městské úřady. Míst, kde se tak skutečně dělo, bylo ale jen poskrovnu.

„Je mi devadesát pět let a vidíte, zametám si tu sama, ve svém věku opravdu nemám potřebu zlámat si ještě nohy na neuklizené cestě,“ řekla Deníku žena ze Zruče, která si nepřála uvést své jméno. Starosta obce Václav Rozum ale tvrdil, že zatím nebylo co uklízet. „Podívejte se, je tu centimetr sněhu, máme dvacet kilometrů místních komunikací a určitě není v našich silách to všechno obsáhnout. Budeme uklízet veřejná prostranství, frekventované chodníky a autobusové zastávky a spoléháme na místní občany, že si budou u svých domků uklízet sami tak, jak byli v minulosti zvyklí,“ dodal Rozum.

V nedaleké Třemošné ve čtvrtek ráno křižoval chodníky i místní komunikace úklidový vůz. „Máme u nás domovní správu, což je společnost se čtyřmi zaměstnanci vlastněná městem a ta se nám o úklid chodníků stará. Mají na to k dispozici dvě multikáry se sypačem a pluhem,“ vysvětlil tajemník Josef Nezbeda. Uklizené chodníky si pochvalovali i obyvatelé Líní. „Nemůžu říct ani slovo, když jsem šla na autobus, byly v naprosto perfektním stavu,“ chválila Pavla Hofmanová. Milan Rauner z Plzně, kterého jsme potkali v blízkých Vejprnicích, považoval stav chodníků naopak za šlendrián. „Podívejte se na to, tady není po úklidu ani památky,“ ukázal. „Až si tu někdo zláme nohu, budou se páni zastupitelé divit,“ doplnil.

Obce se o chodníky musí starat od letošního roku na základě novely zákona. Ta říká, že za úklid sněhu je odpovědný vlastník cesty, nikoli majitel přiléhající nemovitosti, jak tomu bylo dosud. Řada obcí ale apeluje na své občany, aby si chodníky před svými domy uklízeli sami i nadále. Na zaplacení pracovníků, kteří by to udělali za ně, totiž většinou nemají peníze.