Chodci, kteří v kraji přecházejí mimo přechod, neriskují pouze svůj život, ale ohrožují i své okolí. Jsou stále častějšími viníky nehod.

„Za rok 2018 máme ve statistikách Plzeňského kraje 96 chodců, kteří zavinili nehodu; z toho je 34 dětí,“ řekla mluvčí krajských policistů Veronika Hokrová. „V roce 2017 to bylo 85 chodců, z toho 25 dětí,“ dodala Hokrová.

Právě děti jsou častými viníky nehod. „V Horažďovicích srazil začátkem března řidič osobního vozidla nezletilou dívku, která vběhla z chodníku na komunikaci mimo přechod pro chodce,“ dodala další z mluvčích policistů Hana Kroftová. Dívka byla převezena pozemní cestou se středně těžkým poraněním na traumacentrum Fakultní nemocnice v Plzni.

RIZIKOVÁ MÍSTA V KRAJI

V Tachově chodci často přebíhají silnici v Zámecké ulici u nákupního centra Kaskády. Značený přechod je zhruba o padesát metrů výše. V listopadu zde sražený desetiletý chlapec utrpěl středně těžké zranění.

Na Domažlicku došlo ke střetu s chodcem letos v úno-ru v ulici Na Výsluní v Bělé nad Radbuzou. Pětadvacetiletá řidička srazila chlapce. Šetřením nehody se zjistilo, že přecházel mimo přechod. Chlapce s lehčím zraněním odvezla matka do nemocnice k ošetření.

Na náměstí ve Kdyni byli zase chodci léta zvyklí na přechod v místě, kde bývala banka. Přechod zmizel, ale chodci zde přecházejí pořád – a přitom je přechod jen o několik metrů dál.

V Rokycanech je frekventovaná Jiráskova ulice, na níž jsou přechody daleko od sebe a lidé přebíhají doslova všude, kde se dá. Například v místě u hlavní pošty, kde často kvílí brzdy řidičů.

Na chodce si stěžují i řidiči.

„U Práce v Plzni přebíhají mimo přechod ze zastávky na obě strany. Přitom je přechod se světly na opačné straně zastávky,“ stěžuje si řidička Klára Cachová z Plzně.

Není výjimkou, že lidé přebíhají mezi auty i čtyřproudovou silnici.

UZAVŘENÉ PŘECHODY

Další případ zmiňují přímo policisté. „Nedávno byly uzavřené přechody na křižovatce Bolevecká – Karlovarská kvůli vypnutým semaforům. Stejně tam chodci neustále přebíhali silnici,“ zmiňuje Veronika Hokrová.

Na přechodu pro chodce mají řidiči ze zákona povinnost umožnit chodci bezpečně přejít komunikaci. V místě pro přecházení, tedy tam, kde není tzv. zebra, řidiči tuto povinnost nemají.