„Nechceme, aby město nechalo chátrat budovu, která kdysi byla jeho chloubou,” tvrdili organizátoři happeningu ze skupiny Umění je obrana. A kolemjdoucí, především starší lidé, jim dávali za pravdu. „Chodili jsme sem plavat často, teď to jen hyzdí centrum. Je to lumpárna,” prohlásil Plzeňan Jindřich Pečený, který se obává zejména toho, že budova zmizí a místo ní vznikne parkoviště.
Už od dvou hodin se začali trousit první zájemci o podpis petice. Organizátoři jich tu měli připraveno hned pět, mimo jiné za lázně, proti rozšíření křižovatky u Jána nebo za zachování cyklostezek a zeleně v Plzni.
O historii a celé anabázi budovy přišel povyprávět Pavel Domanický z plzeňské pobočky Národního památkového ústavu, který následně zájemcům zodpovídal i mnohé dotazy. „Památkově chráněná je celá budova, i když bylo tehdy město tvrdě proti,” upozornil Domanický s tím, že současný majitel, Ital Pierluigi Cardoselli, hodlá zbourat zadní trakt. „V něm je mimo jiné dětský a kruhový bazén, pára nebo kotelna.” Vlastník má totiž stavební povolení na zbourání části objektu, aby zde mohl postavit multifunkční objekt. „Mám obavu, že dojde jen k demolici,” podotkl památkář. Italský podnikatel totiž objekt nyní prodává za 150 milionů korun.
Na dotaz, kdo může vlastníka pokutovat za to, že památka chátrá, Domanický odpověděl, že kulturní odbor plzeňského magistrátu. „Pokud vím, žádná sankce zatím nepadla,” dodal.
Město o objekt přišlo v devadesátých letech špatnou investicí. Poté se vystřídalo několik soukromých investorů, ani jeden se však do komplexní opravy nepustil. Bazén byl zavřen v roce 1993, rehabilitace až o několik let později, od té doby objekt jen chátrá.
Organizátoři teď chtějí po vedení města, aby se do jednání zapojilo. „Město peníze má, když chce, ale tady se evidentně angažovat nehodlá,” tvrdí Martin Marek s tím, že se zkusí obrátit i na vedení kraje. „Klidně by tu mohla být Západočeská galerie a U Zvonu by se nemuselo stavět nic.”
Jak vypadají lázně dnes? Podívejte se ZDE.