„Ze zájmového serveru chodí na moji e–mailovou adresu informace o možnostech, které mohu využít v konkrétním týdnu těhotenství. Teď mi přišel mail o programovaném porodu,“ svěřuje se třicetiletá maminka z Plzně, jež čeká už za tři týdny holčičku. Napadlo ji, že by mohla rodit ve stejný den se svojí kamarádkou.

Gynekologicko–porodnická klinika ve Fakultní nemocnici v Plzni ale takový porod neumožňuje. „Jsme pro přirozené porody. Vyvolávání provádí naši specialisté pouze na základě zdravotního problému, například v situaci, kdy by mohl být ohrožen život plodu nebo matky,“ uvádí mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

V případě, že rodička bude na programovaném porodu trvat, porodníci gynekologicko porodnického oddělení Mulačovy nemocnice jí ho vyvolají. „Budeme se ale snažit matce vysvětlit, že to pro ni a pro dítě dobré není, hrozí daleko více komplikací než u porodu přirozeného. Něco jiného je, pokud je rodička například diabetička,“ vysvětluje primář oddělení Zdeněk Kestřánek.

Na programovaný porod se ptá prý asi desetina rodiček, nechtějí být nervózní, kdy ´to na ně přijde´. Zájem stále stoupá. „Já nevidím na tom, že si žena vybere datum porodu ve svém porodním termínu, nic škodlivého. Každá klinika se ovšem na tuto problematiku dívá jinak. Nakonec záleží na dohodě s porodnicí, kde většinou plán končí. Zájem mezi ženami v Plzni ale je,“ říká gynekolog Jiří Mareš.

Česká gynekologicko porodnická společnost JEP vytvořila pro případ, že žena o programovaný porod požádá, soubor doporučení, jak postupovat. Porod je vyvolán protržením vaku blan a zavedením nitrožilního podání infuze pěti procentního hroznového cukru se dvěma jednotkami oxytocinu, hormonu, který vyvolává děložní stahy.