Více než osm tisíc korun od nich již několik měsíců vybírá za to, že užívají silnici, která je zde 30 let. Podle právníka neoprávněně. Firmám znepříjemňuje život ale i dalšími způsoby. Kvůli němu nemá například společnost ConCord vodu a v neděli se dokonce pokusil odpojit ji od elektřiny.

„Ráno jsem přijel do práce a tady byla zavřená brána. U ní stál majitel jediné příjezdové cesty a tvrdil mi, že u něj mám dluh už 130 tisíc korun. Rozhodl se totiž, že za průjezd několika metry bude měsíčně vybírat 8200 korun, a chce je po mně i zpětně za celý loňský rok,“ popisuje situaci majitel firmy Dřevocentrum Radomil Benetka. Peníze na celý měsíc zaplatit odmítl s tím, že on není majitelem pozemku, k němuž vyasfaltovaná cesta vede, ale pronajímá si jej za zhruba 30 tisíc korun od Českých drah. Ve středu Pavlíčkovi zaplatil sto korun za jednodenní průjezd, aby se do firmy vůbec dostal. „To by ale musel dát i každý můj zákazník, to snad není možné,“ stěžoval si Benetka.

Mirija Francouz z Českých drah, který na místo dorazil, požadovanou stovku odmítl zaplatit, a protože muž vrata neotevřel, zůstal stát před nimi a blokoval vjezd i dalším. „Volal jsem na popud nadřízených policii, protože pan Pavlíček nemá právo bránit nikomu ve vjezdu na jeho pozemek po účelové komunikaci, nebo vybírat peníze za průjezd,“ vysvětloval na místě Francouz.

Pavlíček, který má firmu Marco Castinaro, ale v sms zprávě Deníku tvrdí, že policii zavolal on právě proto, že Francouz stál se svojí fabií uprostřed obecní cesty a průjezd svým autem blokoval. „Na číslo 158 volal zaměstnanec Českých drah, který nahlásil, že nemůže projet po cestě ke svým pozemkům,“ vyvrací však jeho tvrzení mluvčí plzeńských policistů Ivana Telekešová.

Při osobní návštěvě se Pavlíček odmítl bavit, řekl, že má jednání, a v telefonu se zapřel. V sms ale napsal, že spor řešit nebude, protože došlo k dohodě a nechtěl by, aby se tímto oslabila, a že je to řešení pro právníky.

K dohodě ve středu ráno skutečně po půldruhé hodině došlo za asistence přivolaných úředníků z druhého městského obvodu Plzeň–Slovany. „Úředníci sepsali ručně smlouvu, v níž se všechny zúčastněné strany zavazují k tomu, že pan Pavlíček ponechá příjezdovou cestu volně přístupnou a bez poplatků a nikdo ji nesmí blokovat,“ uvedl tajemník ÚMO2 Miroslav Němec.

Plzeňský advokát František Koranda není sice s případem seznámen podrobně, ale obecně uvádí, že majitel cesty jedná protiprávně. „Takových případů řeším v současné době více. Pokud se jedná prokazatelně o účelovou komunikaci, tak se po ní smí jezdit, a to zcela bezplatně. Firmy tedy mohou zaplacené peníze vyžadovat zpět,“ říká Koranda.

Firmy tuto možnost prý využijí a budou chtít získat peníze zpátky společně jako sdružení. Zvažují podat na Pavlíčka i žalobu pro trestný čin vydírání a neoprávněné obohacování. „Pan Pavlíček je lhář. Nevrátil mi zpět ani tu stokorunu, na kterou mi vydal doklad o zaplacení, a před úředníky pak tvrdil, že jsem mu nedal nic. Mám na to ale pět svědků. Navíc razítko na dokladu není firmy Marco Castinaro, ale nějaké společnosti K. O. N management,“ říká Benetka.

České dráhy, ConCord, Dřevocentrum a Ginger Bohemia, kterých se problém týká, by peníze za průjezd Pavlíčkovi ani nikdy platit nezačaly, podařilo se mu ale v polovině loňského roku změnit v územním plánu účelovou komunikaci na ostatní plochu. „To mu na úřadě odsouhlasili, aniž by to tu viděli. Pavlíček chce ale peníze i za celý loňský rok zpětně i za dobu, kdy plán ještě změněný nebyl,“ vysvětluje Francouz.

Firma ConCord 8200 korun i na únor zaplatila a ve středu ráno tedy projet bez problémů mohla. „Nemůžeme si dovolit, aby za námi nemohli zákazníci nebo dodavatelé, ale napsala jsem mu i dopis, že s tím nesouhlasíme a budeme to řešit právně,“ vypráví zaměstnankyně firmy Renata Pojarová. Právě ConCordu dělá Pavlíček největší potíže. „Nahlásil na vodárnách havárii na vodovodním potrubí, které vede přes jeho pozemek a nepustí nás k jeho opravě, takže jsme bez vody. Vodu máme v kanystrech ve sklepě, jezdí sem z vodárny cisterna, což nás stojí spoustu peněz. Nyní se snažíme o vlastní přípojku, která by nevedla přes jeho pozemky,“ popisuje strasti Pojarová.

K trafostanici, která je také na Pavlíčkově pozemku, zatarasil hradbou přístup, po domluvě od pracovníků ČEZu ale ho ale umožnil s tím, že klíč je k dispozici ve vrátnici jeho firmy. Tuto neděli se ale Pavlíček pokusil ConCord odpojit od přívodu elektřiny. „V tom mu naši zaměstnanci zabránili, protože ačkoliv stojí trafo na jeho pozemku, elektřina je náš produkt a nemá právo jej někomu odstřihnout,“ potvrdil mluvčí ČEZ Martin Sobotka. Původně jim ale Pavlíček nahlásil, že chce uzavřít proud na osm hodin z důvodu opravy. Že chce někoho odpojit, zjistili pracovníci až na místě. Už nyní ale požádal o uzavření elektřiny na dalších osm hodin na 26. března, jako důvod uvedl opět opravu.

Podle společnosti ČEZ i podle plzeňských Vodáren se jedná o dlouhodobý spor mezi firmami Marco Castinary a ConCord. Společnosti se shodují, že do něj nechtějí a nebudou zasahovat.

„O co jde, nevím. Žádnou stížnost nám pan Pavlíček nesdělil, o opravě vodovodu nechce ani vyjednávat. Prostě nám jen chce znepříjemnit život. Jestli chce, abychom zde skončili, to netuším, ale vypadá to tak,“ dodala Pojarová.

Pavlíček k tomu uvádí, že ConCord neplní dohody nejen vůči jeho firmě a že je vše jinak. Bližší informace ale nesdělil.