Co říkáte výsledku?
Jsme s ním velice spokojeni, protože naše uskupení bylo nové – snažili jsme se sjednotit všechny možné menší subjekty tak, aby nepropadly. Osmiprocentní výsledek je velice dobrý.

Vytáhli jste neokoukané tváře. Jak jste je získávali?
Poctivou přípravou. Objížděli jsme starosty velkého množství obcí, všude jsme zjišťovali, jaké mají konkrétní problémy, a tyto zkušenosti jsme pak vtělovali do našeho programu. Teď v tom chceme pokračovat, abychom kraj znali naprosto dokonale. Nakonec si myslím, že jsme podporu starostů opravdu měli, a řekl bych, že když se něco povede na té nejnižší úrovni, dá se to velice dobře aplikovat na úrovni krajské.

Tak vy jste jako opoziční zastupitel kraje známý tím, že často poukazujete na problémy venkova.
Snažili jsme se být vždycky konstruktivní. Samozřejmě bychom si mohli dělat rétorická cvičení, ale vždycky jsme se snažili mluvit k nějakému problému. Teď budeme chtít zviditelňovat dění v obcích.

Čeká vás povolební vyjednávání. KSČM a Okamurovu koalici jste už vyloučil.
V komunální politice si nemůžete dovolit takové extrémy, to byste brzy skončil. S ostatními budeme jednat tak, aby to bylo ku prospěchu kraje a abychom my mohli reprezentovat náš poměrně široký program. Jedním z jeho nosných témat je rozvoj venkova.

Jak dopadli starostové?

Starostové a Patrioti nebyli zdaleka jediná kandidátka, která měla na seznamu starosty. Uskupení kolem Pavla Čížka v jeho domácím Spáleném Poříčí zvítězilo, ale jak se dařilo jeho kolegům?

Například na kandidátce ČSSD byl starosta Plas Zdeněk Hanzlíček a sociální demokraté v tomto městě zvítězili se ziskem 29,49 % procenta hlasů a osmiprocentním náskokem před druhým ANO 2011.

Spokojený může být i sta-rosta Blovic Jan Poduška kandidující za ODS. Občanští demokraté ve městě zvítězili s 21,02 % hlasu.

Ani Josef Gilbert Matuška, starosta Manětína kandidující za Koalici pro Plzeňský kraj, neměl zřejmě o příznivce nouzi. Tato kandidátka ve městě zvítězila díky 30,27 % hlasu.