Státní integrační program
Státní integrační program (SIP) je určen lidem, kterým byla udělena mezinárodní ochrana (tj. buď azyl, nebo doplňková ochrana). Hlavním garantem se stala Charita ČR, která se má letos postarat o 2000 lidí.
Sehnat bydlení a práci, zajistit lékaře nebo kurzy češtiny. Nejenom tímto způsobem pomůže Charita ČR uprchlíkům, již v tuzemsku získali azyl. Letos by se mělo jednat až o 2000 lidí, část z nich přijde také do Plzeňského kraje. V současnosti kvůli tomu vzniká nový tým, který bude spolupracovat s Poradnou pro cizince a uprchlíky. Podle vedoucí zařízení Kláry Zachové dorazí první azylanti už na jaře.
Jak se na příchod cizinců připravujete? Předpokládám, že budete muset zvýšit počty zaměstnanců nebo alespoň více spolupracovat s dobrovolníky.
Poradna pro cizince a uprchlíky se dosud zásadně podílela na přípravách. Teď se situace mění, protože vzniká nový tým v rámci Diecézní charity Plzeň, který s námi bude kooperovat.Už jsme přijali novou kolegyni, která bude koordinovat práci v celé diecézi, komunikovat s obcemi, neziskovkami. Chceme, aby se
k týmu připojili ještě další lidé. Objem práce ale není předem daný, takže to bude flexibilní. Loni na podzim spustila Charita ČR formuláře na svých webových stránkách, kde může kdokoliv z veřejnosti nabízet pomoc, a to v podobě ubytování, materiální pomoci nebo dobrovolnických aktivit, jako třeba výuky češtiny.
Kolik lidí se zatím přihlásilo, že by přiložilo ruku k dílu?
Co se týče bydlení, jsou to
v plzeňské diecézi jednotky.
V případě dalších dobrovolnických aktivit se jedná o desítky osob.
Kdy se objeví první azylanti
v Plzeňském kraji?
Myslím, že to bude na jaře.
V některých krajích už Státní integrační program (SIP) jede, zbytek se teprve rozbíhá. Je možné, že něco se začne realizovat už během března.
V čem se bude lišit práce zaměstnanců poradny od činnosti nově vznikajícího týmu?
Do velké míry bude podobná tomu, co už děláme a s čím máme zkušenosti. Nicméně specifičnost spočívá v tom, že jde o program pro lidi, kteří dostanou mezinárodní ochranu, do něhož my budeme vstupovat jako subdodavatel. Konkrétní přímou práci budou zajišťovat jednotlivé neziskovky, převážně ty, které už s cizinci pracují. Kromě naší poradny se v Plzni, předpokládám, bude jednat o Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Azylantům poskytneme služby, které v danou chvíli budou potřebovat. Pomůžeme jim najít bydlení, zaměstnání, zaregistrovat se na pojišťovně, nalézt lékaře nebo se zorientovat v sociálních dávkách. Jestliže v integračním azylovém středisku, odkud k nám přijdou, nevyčerpají dotovaný počet hodin výuky češtiny, zajistíme i toto.
Z jakých zemí pocházejí lidé,
s nimiž budete pracovat?
Předpoklad pro letošní rok je stejný jako loni. To znamená, že nejvíce to zřejmě bude Ukrajina, Bělorusko, Sýrie
a Irák.
Bude mít tým dostatek tlumočníků?
Těžko předjímat v okamžiku, kdy nevíme, kolik osob a z jakých zemí bude přicházet. Nicméně už teď jsme v kontaktu s několika lidmi, kteří se nabídli jako tlumočníci
z arabštiny nebo kurdštiny. Jinak máme tlumočnici
z ukrajinštiny a ruštiny.
Je při práci s azylanty pamatováno na psychologickou podporu nebo alespoň krizovou intervenci?
V rámci SIPu se s ní nepočítá. Uvidíme-li takovou potřebu, budeme hledat cestu, jak lidem pomoci. Nicméně pod Diecézních charitou Plzeň funguje terénní krizová služba a intervenční centrum.
Setkáváte se s negativními reakcemi kvůli tomu, jaké práci se v poradně věnujete?
Nálada ve společnosti je vyhrocená. Nicméně to, že by nám někdo zavolal nebo
k nám přišel, se prakticky nestává. Setkávali jsme se s takovými reakcemi v rámci formuláře, který se vyplňuje na webu. Objevují se v něm nejenom nabídky pomoci, ale i nenávistné projevy.