Podle Ladislavy Arnoštové, vedoucí Oddělení vnitřních věcí Krajského úřadu, v Plzni nebo na Plzeňsku opravdu žádná oficiální sbírka tohoto typu zatím nevznikla. „Pouze několik obcí a sdružení se ptalo, jaká jsou pravidla a co potřebují k tomu, aby ji mohli vypsat,“ konstatovala Arnoštová. Pomáhat měli v úmyslu i zastupitelé severoplzeňské Hromnice. „Zatím jsme vždycky sbírku dělali. Vybírali jsme na Troubky, na jednu obec na Liberecku a také na Švihov. Říkali jsme si, že bychom letos udělali totéž, ovšem odradila nás administrativa nebo spíše byrokracie kolem toho. Nechtěli jsme dopadnout, jako když jsme vybírali na kostel v Plané a ve finále nám za to ještě hrozily pokuty,“ vyjádřil se hromnický starosta Václav Duchek.

Mluvčí Diecézní charity Plzeň Alena Ouředníková řekla, že lidé by s pomocí měli buď počkat, nebo zkontaktovat přímo některou z postižených rodin. „Nošení oděvů, potravin nebo čisticích prostředků k nám, by teď nemělo takový smysl,“ uvedla.

Při povodních v roce 2002 panovala podle Ouředníkové zcela jiná situace. „Postiženo bylo totiž mnohem více lidí a velká voda páchala škody i v Plzeňském kraji, takže pomoc byla třeba odkudkoliv. Diecézní charita má po celé republice svá pracoviště, a ta na Moravě nebo v jižních Čechách mají zatím podle všeho zásob dost,“ konstatovala.

Pokud by bylo třeba, střediska Charity se mezi sebou domluví a lidé se včas dozvědí, co je kde právě třeba. „O tom bychom určitě včas informovali,“ podotkla Ouředníková s tím, že terénní krizové týmy Charity jsou k výjezdu do postižených oblastí stále připraveny.

Jak tedy může člověk z Plzeňska pomocnou ruku podat, aby zároveň věděl, že jeho počínání je k něčemu? „Asi nejjednodušší je spojit se buď přímo s obcí, nebo s konkrétní rodinou, o níž se lidé, dejme tomu, dočetli v novinách, že shání nábytek. A pro všeobecnou pomoc existují bankovní konta, nejrůznější dárcovské SMS zprávy a podobně,“ dodala Ouředníková.

Veřejné sbírky mohou organizovat pouze právnické osoby, mezi něž patří obce i kraje. Sbírku je třeba písemně oznámit příslušnému krajskému úřadu, pro každou musí být zařízený zvláštní bankovní účet.

Do tří měsíců od ukončení sbírky je pak nutné podat její vyúčtování. Vyřízení žádosti trvá obvykle do jednoho měsíce, ale v případech, jako jsou humanitární sbírky, organizátoři tak dlouho nečekají.