V bývalé hájence v lesích mezi Nevidem a Milínovem na jižním Plzeňsku právě pečuje už o třetí medvědí sourozence. Skoro tříměsíční Agátka a Martínek se brzo stanou televizními hvězdami.

Zatím je ale jejich hlavní starostí několikrát denně se najíst, spát a pomazlit se. Asi týden už umějí chodit, takže na vratkých nožkách objevují okolí a hrají si spolu. Zanedlouho budou v terénu natáčet nové příběhy. „Tentokrát už ne večerníčky," řekl Václav Chaloupek.

Pětitýdenní medvíďata si od soukromého chovatele přivezl 18. února a od té chvíle je jejich „mámou" na plný úvazek. O huňáče se stará 24 hodin denně, jen nakrmit potřebují někdy i sedmkrát za den. Kromě toho patří k jejich nejoblíbenějším činnostem, že si najdou nějakou volnou lidskou ruku nebo prst a za hlasitých zvuků podobných bublání je sají. Navíc je potřeba medvíďata stejně jako děti vychovávat a naučit je znát jejich jména. I když se Chaloupek ke zkušené medvědici klidně přirovnává, jeho výchova je prý mírnější. Medvědice, když mláďata zlobí, neváhá a uštědří jim i pádnou ránu, to filmař nedokáže.

Při příjezdu do hájenky vážila Agátka 1,7 kilogramu a Martínek 2,2. Po pár týdnech usilovného krmení přibrali na váze. Po spořádání více než 80 litrů speciálního mléka má Agáta přes šest kilogramů a Martin přes osm. Do podzimu svoji váhu ještě několikanásobně zvýší.

První medvědí sourozence měl Chaloupek před 13 lety a natočil s nimi večerníček Méďové. Vojta, Kuba a Matěj nyní žijí ve výběhu v Berouně, desetiletí sourozenci Honzík a Eliška, hrdinové dalších večerníčků, našli domov v plzeňské zoo. Martínek, pojmenovaný po hokejistovi Martinu Strakovi, a Agátka budou hrdiny hned několika filmů. Němečtí filmaři natáčejí s Chaloupkem a s medvíďaty své dva projekty a Chaloupek plánuje, že pro ČT připraví krátké příběhy z putování s medvíďaty po přírodních krásách ČR.