V úterý se v Plzni sejdou zástupci ČEZ Distribuce a ekologů z Plzeňského kraje. Svolali ho sami energetici, peníze na úpravy tras a úseků mají připravené, řekl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. "Jsme rádi, že se rozhodli rekonstrukci a zabezpečení těchto lokalit řešit celoplošně, ve zrychleném režimu a vlastní režii," řekl Makoň.
Ekologové předloží návrhy řešení konkrétních lokalit. Půjde zejména o místa, kde dochází k popálení ptáků na sloupech a kde ptáci narážejí do drátů vysokého napětí. Záchranáři je mapují 14 let.
Energetici po úterní dohodě zabezpečí sloupy a trafostanice, například v blízkosti čapích hnízd. Na Tachovsku půjde o Bor, Halži a Hlinné. Dále "zviditelnění" dráty elektrického vedení v místech významných koridorů ptactva. Na Plzeňsku to je například u Berounky na Dolanském mostu, vedení přes Drahotínský rybník a poblíž Seneckého rybníka na Plzeňsku.
Za posledních pět let se podle Makoně "výrazně změnil přístup energetiků k neziskovým organizacím provozujícím záchranné stanice živočichů a zabývajících se ochranou přírody". V roce 2004 získali krajští záchranáři od ČEZ 200 000 korun na kamerový systém ke střežení ohrožených hnízd dravců a sov. "Zabránil vykradení desítek dříve ničených hnízd," uvedl Makoň.
O rok později dostali půl milionu korun na nové zásahové vozidlo. Na zásobovacím území ČEZ Distribuce v ČR se nachází 26 z 38 vyhlášených ptačích oblastí projektu Natura 2000, z toho 11 je v první zóně. Územími prochází 3 330 km vedení vysokého napětí.