Cestující v Blovicích na Plzeňsku riskují životy. Kvůli uzavřené Sýkorově ulici u nádraží, která se rekonstruuje v rámci budování nového přestupního terminálu, si lidé zkracují cestu na nádraží přes koleje. Trať často přebíhají také děti z blízkých škol.

Sýkorova ulice je uzavřená mezi hostincem a Jirotovou ulicí už od počátku září.

JSOU ODSTŘIŽENÍ

Jana Boříková, která žije v Raušarových sadech za tratí, si Deníku postěžovala, že lidé jsou k cestě přes koleje prakticky donuceni. „Když se chceme dostat na vlak nebo autobus, musíme obejít několik ulic a nachodíme tak minimálně o půl kilometru víc. Stejně jsou na tom také lidé z Klementovy ulice. Jsme tu odstřižení,“ řekla obyvatelka Blovic. Podle ní by mělo město zajistit vhodný průchod Sýkorovou ulicí. „Je otázkou času, kdy se někomu při přecházení něco stane,“ upozornila Boříková.

MĚSTO: DĚLÁME MAXIMUM

Vedení města o problému ví, nedokáže však občany přimět, aby volili náhradní trasu. „Je sice delší, ale je vyznačená a lidé jsou o ní informovaní. Do uzavřené části Sýkorovy ulice teď opravdu není možné nikoho pustit. Na silnici jsou výkopy, je to nebezpečné,“ reagoval blovický starosta Robert Zelenka. Před zahájením stavby terminálu odborníci vytvořili tzv. DIO (dopravně inženýrské opatření), které plánuje uzavírky. „DIO jsme v průběhu stavby pozměnili tak, aby to bylo co nejlepší. Snažíme se dělat maximum, “ uzavřel Zelenka.

Přecházení kolejí mimo určená místa je porušením zákona. „Podle našich poznatků lidé často nevědí, že do kolejiště nemohou vstupovat,“ řekl Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty. Policisté za to mohou uložit pokutu až ve výši deset tisíc korun. Lidé ale riskují víc i život. „Když strojvedoucí někoho na kolejích spatří, nemá šanci srážce zabránit,“ dodal Iliaš.