V převážné většině čerpá z Harantova cestopisu Putování aneb cesta z Království českého do města Benátek, odtud po moři do země svaté, země jůdské a dále do Egypta a velikého města Kairu. V závěru pak z díla protestantského kněze Jana Rosaria Hořovského Koruna neuvadlá mučedlníkův božích českých. Diváci si tak projdou s Kryštofem Harantem jeho nebezpečnou cestu ke svatým místům a doprovodí jej až na popraviště na Staroměstském náměstí 21. 6. 1621, kde byl jedním z 27 popravených.

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a Pecky byl výjimečným mužem, renesanční osobností v pravém smyslu tohoto slova. Měl obrovský kulturní a společenský rozhled, byl vynikající literát a stejně tak vynikající hudebník a skladatel. Hudbu nejen provozoval, ale i komponoval. Jeho hudební díla se hrála na všech evropských dvorech, přímo jemu byla dedikována jiná díla literární. Proto je součástí pořadu hudba, zazní katolické a protestantské chorály z 16.století.

V pořadu účinkují Pavel Pavlovský jako Kryštof Harant, Monika Švábová představuje jeho švagrovou Lidmilu Kateřinu Markvartovou z Hrádku, operní pěvec Dalibor Tolaš bude nejen Guardiánem, představeným kláštera, ale v jeho podání zazní působivé chorály. A ty přednese i sólistka opery Radka Sehnoutková. Pěvce doprovodí na klavír Ivan Pařík.

(gal)