Startuji u přepadu borské přehrady, kde se Radbuza znovu formuje do tvaru řeky. Vydávám se podél ní a za chvilku zastavuji a sesedám z kola. Stojím před dětským hřištěm, které mě zaujalo už svou vstupní branou. Uprostřed je nápis České údolí, ručka s nápisem ´velcí´ ukazuje doleva, ta s popiskou ´malí´ doprava.

Prolézačky na levé straně mě lákají, ale odolám a jdu za maminkami vpravo. „Jsme tu poprvé, ale určitě ne naposled,“ říká Veronika Skrovná, která tu je s dcerou Emou. Ta si mezitím hraje s vodou u nedalekého kohoutku. Po chvilce přemlouvání se mi podaří Veroniku a její kamarádku Jitku Kreidlovou přesvědčit ke společné fotce. O kousek dál se zastavuji ještě u slečen s koňmi. Martina a Dominika jsou z nedalekého jezdeckého oddílu, prý tudy chodí s Navahem a Renym velmi často.

Radyně = symbol

Pak už se ale vydávám dál a mám pocit, že popírám fyzikální zákony. Ačkoli jedu přímo při řece, pořád pomalu stoupám. A pak že voda neteče do kopce, honí se mi hlavou, než dojedu k Tyršovu mostu. Přejedu řeku a mám před sebou rozcestník: Meditační zahrada vlevo, Luftova vpravo. Nakonec vyhrává druhá jmenovaná, mám ale smůlu. Tzv. Luftovka je totiž otevřená jen málokdy, zájemci o prohlídku se sice mohou objednat, na to ale čas nemám, pokračuji proto směrem do Radobyčic.

Plzeň leží v kotlině, bleskne mi hlavou asi popáté, když při výjezdu z města urputně šlapu do pedálů. Na vršíčku odpočívám a kochám se pohledem na Radyni, která stojí hrdě nad městem a tváří se (pokud se to tedy o zřícenině hradu dá říct), že jí to tu všechno patří.

Těším se k jezu

Spojnice mezi Doudlevci a Radobyčicemi je proslulá, jde prý o jednu z nejhorších silnic v kraji. A opravdu, i když jsou díry vyspravované, o hladké jízdě se mluvit nedá ani náhodou. Projíždím Radobyčice. Pro mě je to čtvrť naprosto neznámá, snad nikdy jsem tu nebyla, jsou tu hlavně vilky a rodinné domky. Zastavuji u sokolovny, abych se občerstvila. Mám ale smůlu, je zavřeno. Místní chlapec mě ujistí, že se určitě otevře, ale až později. No nic, dám si něco až v Hradišti u jezu.

Původní plán dojet do Černic a vrátit se poté zpět do Hradiště bere za své při pohledu na kopec, který by mě čekal, takže jedu zbaběle kolem řeky. Jedu travou poměrně dlouho, až se začínám bát, že skončím zpátky u Tyršova mostu. Obava mě přinutila podívat se do mapy. Je to dobré, jedu podél Úhlavy a jedu správně. Zanedlouho se navíc napojuji na krásně opravenou asfaltku. Neraduji se ale dlouho, po pár metrech končí silnice zase na polní cestě, asi došly peníze.

Bohužel zavřeno

Po obyčejné polňačce tedy dojíždím do Hradiště, před osvěžením si ho jedu alespoň trochu obhlédnout. Připomíná spíše vesnici. „Máme tady všechno. Hasiče, krámek, dvě kapličky, sokol, opravené baráčky,“ pochvaluje si jeden z místních. Lituje jen toho, že se vyhlášené letní kino Hrákula stěhuje pryč. Dodává také, že se tu v poslední době hodně staví a posílá mě podívat se k bývalému hamru. Rozestavěné jsou tu minimálně tři domy. „Bývala to tu oáza klidu,“ dodává muž.

To už se ale blíží konec mého putování a já dojíždím k jezu a také k hospůdce, s níž mám spojenou spoustu vzpomínek. Mívali jsme tu totiž třídní srazy ze základní školy. Přemýšlím, jestli si dám pivo nebo raději nealko, ale hospodský to vyřešil za mě. Podnik je totiž zavřený. A podle kolemjdoucího už několik měsíců. Mám vztek a žízeň, nevím , co je horší. Náladu mi spravují hasiči, kteří tu pod jezem nacvičují záchranu tonoucího. Podívaná je to pěkná a alespoň trochu mi to zlepšuje zpackaný konec cesty.