Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

10. dubna 1945

10.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12.skupina armád – 9.armáda – XIII.sbor – 84.pěší zaútočila na Hannover. Přední oddíly 5.obrněné překročily řeku Oker. Bojové uskupení R se zmocnilo mostu přes řeku u Ahnsenu a uskupení A, po překročení řeky Oker zamířilo do sektoru severně od Braunschweigu. 2.obrněná obnovila útok na východ. Bojové uskupení postupovalo ve třech kolonách do oblasti Salzgitteru a uskupení B udeřilo na Achladen a Gross Döhren. Prapory 117.a 120.pluku od 30.pěší dosáhly západně od Braunschweigu průplavu Fuchse. XVI.sbor – 75.pěší obsadila Stockum, západně od Hammu a východně od Brambaueru se zkontaktovala staktickou skupinou „Twaddle“. 35.pěší sváděla boje vGelsenkirchenu. Jednotky 313.a 314.pluku od 79.pěší dobyly Bochum. 507.pluk od 17.výsadkové vstoupil bez odporu do Essenu. 8.obrněná zaujala pozice kfinálnímu útoku na město Unna. Tankové oddíly bojového uskupení B a pěchota 379.pluku od 95.divize prošly přes Lünern a obsadily Kamen.

1.armáda – XVIII.sbor – bojové uskupení A od 13.obrněné přešlo u Siegburgu řeku Sieg a zamířilo k Breidtu a uskupení B postupovalo k řece Agger. 97.pěší dokončila obsazení Siegburgu a podporovala 13.obrněnou při přecházení řeky Sieg. Jednotky 78.pěší postupovaly k linii Nümbrecht – Eckenhage – Hillmicke. 8.pěší zaútočila na severozápad do oblasti Valbert – Wegeringhausen. 342.pluk od 86.pěší se přiblížil k Attendornu. III.sbor – 10.pluk od 5.pěší pokračoval západním směrem k řece Wenne a nedaleko Oberberge se zmocnil neporušeného mostu a 2.pluk zabezpečil předmostí východně od Grevensteinu. 394.pluk od 99.pěší se probíjel přes Oedingeberg a Elspe, 393.pluk obsadil Halberbracht a 395.pluk ( plukovník Thomas N.Griffin ) vyčistil Meggen a Lennestadt. Kolony bojového uskupení B ( brigádní generál Truman E.Boudinot ) od 3.obrněné postoupily ke Gross Wertheru a uskupení R se přiblížilo k Silkerode, Bockelnhagenu a Zwinge. Těsně za obrněnými kolonami postupovaly jednotky 1.a 104.pěší divize. V.sbor – 9.obrněná zaútočila přes postavení 2.a 69.pěší. Bojové uskupení B obsadilo prostor jižně od Nordhausenu, uskupení A ( plukovník Thomas L.Harrold ) postoupilo za Ebeleben a uskupení R ( podplukovník Charlie Wesner ) dobylo Schlotheim a vyslalo průzkumné hlídky k Freienbessingenu. Pěchota 2.a 69.divize dočišťovala oblast za tankovými oddíly.

3.armáda – XX.sbor – prapory 304.a 385.pluku od 76.pěší zaútočily k železniční trati Straussfurt – Kühnhausen. 80.pěší pomalu obkličovala Erfurt. Jednotky 6.a 4.obrněné se přeskupovaly a připravovaly k útoku. 3.jízdní mechanizovaná skupina se soustřeďovala v oblasti severně od Gothy. VIII.sbor – prapory 355.a 354.pluku od 89.pěší zamířily k Rudislebenu, Arnstadtu a východně od Espenfeldu k řece Gera. 87.pěší divize – 345.pluk ( plukovník Douglass Sugg ) obsadil Luisenthal a pokračoval na Crawinkel, 347.pluk ( plukovník Sevier R.Tupper ) postoupil k okraji Gerabergu a taktická skupina „Sundt“, složená divizní průzkumné roty, roty K 3.praporu 346.pluku a podpůrných jednotek, byla určena jako úderná síla při útoku k řece Saale. V okolí Berka/Werra se soustředila 65.pěší. Vojska XII.sboru zahájily ofenzívu na jihovýchod. 11.obrněná, s přímou dělostřeleckou a leteckou podporou, rychle postoupila do blízkosti Coburgu. Bojové uskupení A zablokovalo severní a severovýchodní cesty z města, uskupení B zamířilo k Wiesenfeldu, severně od Coburgu a vyslalo do města průzkumné jednotky. 71.pěší postupovala za 11.obrněnou a dočišťovala dobyté území. 26.pěší se probíjela na jihovýchod obtížným terénem v lese Thüringer Wald. 359.pluk od 90.pěší postoupil k Ilmenau a 358.pluk k Neustadtu am Rennsteig.

15.armáda – 28.pěší, bez 112.pluku, se přesunula k Jülichu. XXIII.sbor převzal zónu západně od Rýna vpravo od jednotek XXII.sboru.

6.skupina armád – 7.armáda – XV.sbor zůstával v pozicích a připravoval se na nadcházející ofenzívu. XXI.sbor – úderné oddíly 42.pěší, po útoku středních bombardérů a pokračující dělostřelecké palbě, postoupil proti silnému odporu na pozice asi pět kilometrů od Schweinfurtu. 232.pluk, obkličující město ze severu, dobyl Hambach a Zell a 222.pluk postupoval na sever podél západního břehu řeky Mohan k Bergrheinfeldu. Bojové uskupení A od 12.obrněné podporovalo pěchotu 42.divize, která postupovala severním směrem podél východního břehu Mohanu a obsadilo Unterspiesheim, Oberspiesheim a Alitzheim, uskupení B dobylo Schwarzach am Main, Kleinlangheim a Castell a uskupení R postupovalo na jihovýchod směrem ke Geckenheimu a Weigenheimu. 22.pluk ( plukovník John F.Ruggles ) od 4.pěší útočil na linii Bartenstein – Niederstetten. VI.sbor – 100.pěší zabezpečila dvě předmostí v Heilbronnu. 398.pluk pokračoval v bojích u Jagstfeldu. 63.pěší divize – 253.pluk byl v pozicích podél řeky Kocher a 254.pluk postupoval k linii Künzelsau – Mulfingen a u Wolfsöldenu se zkontaktoval s oddíly 10.obrněné.

10.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autogramiáda skupiny Kabát v Plzni
3

Kabát: Ve středu podpisy, ve čtvrtek koncert

Martin Zeman

Podcenit Lugano? Ani náhodou, říká Zeman

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Bude se točit třetí řada Policie Modrava

Plzeň – Televizní seriál Policie Modrava trhal rekordy v divácké sledovanosti. Poslední čtyři díly druhé série viděly v průměru dva miliony diváků.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Plzeňský kraj – Síť základen v kraji je tak hustá, že další už téměř nejsou třeba.

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Ve čtvrtečním utkání třetího kole skupiny G Evropské ligy v Lucernu mezi Luganem a Viktorií Plzeň jsou už vzhledem k posledním výsledkům obou týmů favoritem fotbalisté Viktorie. Brankář Západočechů Aleš Hruška se ale touhle rolí příliš nezaobírá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení