Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

4. dubna 1945

4.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Sbory a divize 9.armády se vrátily pod velení 12.skupiny armád. XIII.sbor – 17.výsadková vybudovala obranný perimetr u Münsteru. 5.obrněné se nepodařilo vMindenu a Rintelnu obsadit mosty přes řeku Weser. Jednotky 84.pěší se chystaly vnoci ze 4.na 5.dubna překročit řeku u Bad Oeynhausenu. 102.pěší, která postupovala za 5.obrněnou a 84.pěší, likvidovala zbytky obklíčených nepřátel. XIX.sbor – bojové uskupení A od 2.obrněné vyazilo zLage směrem na Lemgo, uskupení vyrazilo na Bad Meinberg. 30.pěší, na levém křídle sboru obsadila Hiddesen a Detmold. 95.pěší překročila řeku Lippe mezi Hammem a Lippornem a postoupila kDinkeru. 15.jízdní mechanizovaná skupina ( podplukovníkRobert Quinn ) čistila prostor podél řeky Lippe. 8.obrněná pokračovala vútocích vRuhrské kapse. Bojové uskupení A udeřilo jižně křece Mohne, obsadilo Erwitte a pokračovalo na Anröchte a uskupení R obsadilo Overhagen, Stirpe, Norddorf, Ebbingausen a Völlinghausen. XVI.sbor – 75.pěší překročila průplav Dortmund – Ems a dobyla Waltrop, Henrichenburg a Ickern.

1.armáda – VII.sbor – jednotky 3.obrněné divize se připravovaly obnovit útok na východ. 413.pluk od 104.pěší obsadil Holtheim a Kleinenberg a prapory 415.pluku spolu se 4.jízdní mechanizovanou skupinou postupovaly na Brilon. Bojové uskupení A ( plukovník William S.Triplet ) od 7.obrněné dobylo Hildfeld, Grönebach a Niedersfeld. 60.pluk od 9.pěší obsadil Astenberg a 47.pluk odrazil v Oberkirchenu nepřátelský protiútok. XVIII.sbor – 97.pěší začala přebírat úsek podél jižního břehu řeky Sieg, původně držený 78.pěší divizí. 8.pěší odrazila nepřátelský protiútok vedený proti Siegenu a Netphenu. Síly III.sboru byly připraveny zaútočit proti Ruhrské kapse.

3.armáda – XX.sbor – 6.obrněná obklíčila Mühlhausen a vyslala průzkumné jednotky do města. Jednotkám 80.pěší se vzdala posádka Kasselu. 76.pěší dokončila v oblasti Hombergu přeskupení a začala postupovat severovýchodním směrem na Langensalza. 5.pěší byla odvelena do zálohy a prováděla strážní službu ve Frankurtu nad Mohanem. Oddíly 3.jízdní průzkumné squadrony čistily severovýchodně od Kasselu hlavní silnici Obermeiser – Vellmar. Síly VIII.sboru převzaly nový úsek frotny mezi XX.a XII.sborem. 261.pluk ( plukovník William E.Carraway ) od 65.pěší se vrátil k divizi od 6.obrněné, 259.pluk ( plukovník Louis B.Rutte ) postupoval do oblasti Creuzbergu a 260.pluk se soustřeďoval nedaleko Dattenrode. Prapory 355.pluku ( plukovník Jesse T.Harris ) od 89.pěší začaly s postupem na východ a 353.pluk ( plukovník Frank R.Maerdian ) se přesunul do oblasti Berka – Lauchröden. 4.obrněná divize – bojové uskupení B postupovalo k Mühlbergu a u Gothy se mu vzdala početná jednotka německých vojáků a uskupení A udeřilo jihovýchodním směrem na Ohrdruf. 6.jízdní mechanizovaná skupina čistila prostor západně od řeky Fuldy a po jejím překročení následovala jednotky 65.a 89.pěší divize. XII.sbor – 90.pěší pokračovala v útoku východním směrem. 357.pluk ( plukovník John H.Mason ) dobyl Marksuhl a Moehra a prapory 358.pluku ( plukovník J.W.Bealke ) obsadily Merkers, kde v solném dole Němci ukryli zlato a spoustu uměleckých předmětů. Bojové uskupení A ( brigádní generál Willard A.Holbrook ) od 11.obrněné obsadilo Suhl, kde jeho příslušníci osvobodili značný počet dělníků z celé Evropy, kteří zde byli přinuceni pracovat ve zdejší muniční továrně. 26.pěší postoupila v úseku Schmalkalden – Wasungen k řece Werra.

15.armáda – XXII.sbor – 82.výsadková divize převzala zónu po 86.pěší.

6.skupina armád – 7.armáda – XV.sbor – bojové uskupení B od 14.obrněné se přiblížilo ke Gemündenu. XXI.sbor – prapory 234.pluku od 42.pěší a část bojového uskupení A od 12.obrněné, začaly pod ochranou kouřové clony, přecházet u Würzburgu řeku Mohan, uskupení B rozšířilo předmostí u Ochsenfurtu na sever k Erlachu. 92.jízdní průzkumná squadrona vyčistila výšiny východně od Obernbreitu a uskupení R obsadilo Martinsheim a Herrnberchtheim. Prapory 22.a 12.pluku od 4.pěší útočily v oblasti Königshofenu, severně od Bad Mergentheimu a pomalu postupovaly přes zalesněné výšiny. Podél řek Neckar a Jagst se dostaly jednotky VI.sboru pod velký tlak nepřítele. V zóně bojového uskupení A od 10.obrněné, zahájily před rozedněním roty 3.praporu 398.pluku od 100.pěší útok na Heilbron, v Neckargartachu překročily řeku Neckar a vybudovaly malé předmostí. Odpoledne dorazil k posílení předmostí 2.prapor 397.pluku. Bojové uskupení A vyčistilo západní břeh řeky v úseku Frankenbach – Neckargartach a uskupení B oblast jihozápadně od Böckingenu. 253.pluk ( plukovník Morris O.Edwards ) od 63.pěší vybudoval v mezi Herbolzheimem a Untergriesheimem předmostí na řece Jagst.

4.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autogramiáda skupiny Kabát v Plzni
3

Kabát: Ve středu podpisy, ve čtvrtek koncert

Martin Zeman

Podcenit Lugano? Ani náhodou, říká Zeman

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Bude se točit třetí řada Policie Modrava

Plzeň – Televizní seriál Policie Modrava trhal rekordy v divácké sledovanosti. Poslední čtyři díly druhé série viděly v průměru dva miliony diváků.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Plzeňský kraj – Síť základen v kraji je tak hustá, že další už téměř nejsou třeba.

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Ve čtvrtečním utkání třetího kole skupiny G Evropské ligy v Lucernu mezi Luganem a Viktorií Plzeň jsou už vzhledem k posledním výsledkům obou týmů favoritem fotbalisté Viktorie. Brankář Západočechů Aleš Hruška se ale touhle rolí příliš nezaobírá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení