VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

28. března 1945

28.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

XVIII.sbor – 507.pluk od 17.výsadkové dobyl Wulfen a začal postupovat na Haltern. 6.br.Gardová obrněná brigáda obsadila Dorsten. 1.brigáda „Commandos“ byla převelena k8.br.sboru.

9.armáda – bojová uskupení A a R od 8.obrněné prošla přes pozice 30.pěší a zaútočila na Dorsten. Pluky 35.pěší útočily v oblasti Kirchhellenu. 79.pěší, postupující jižně směrem k řece Rúr ( Ruhr ), obsadila Hamborn a Neumühl.

12.skupina armád – jednotky XXII.a XXIII.sboru od 15.armády převzaly odpovědnost za úseky kolem obklíčených přístavů Lorient a St Nazaire, pobřežní sektor ve Francii, zabezpečení týlové oblasti a správu okupovaného území kolem Rýna.

1.armáda – VII.sbor - taktická skupina „Lovelady“ od 3.obrněné postoupila k řece Lahn a dobyla Marburg, skupina „Welborn“ se zastavila v Runzhausenu, skupina “Howze“ postupovala k řece Dill a obsadila Dillenburg. 83.obrněný průzkumný prapor prošel přes postavení skupiny „Howze“, dobyl Bottenhorn a Holzhausen a zabezpečoval linii Dillenburg – Marburg. 1.pěší vyčistila Breitscheidt a zatlačila nepřítele na východ od Biersdorfu a Daadenu. III.sbor – po půlnoci vyrazila 7.obrněná z linie od řeky Dill, postupovala k řece Lahn a mezi Marburgem a Giessenem zabezpečila přechody přes řeku. Taktická skupina „Griffin“ překonala Lahn jižně od Marburgu a vytvořila kontakt s oddíly 3.obrněné divize, skupina „Brown“ ji překročila v sektoru Roth – Bellnhausen a postupovala na Ebsdorf. Bojové uskupení B obešlo nepřátelský odpor nedaleko Rodheimu a postupovalo na Wissmar, který vyčistila taktická skupina „Erlenbusch“. Taktická skupina „Chappuis“, překročila Lahn a zaútočila na Staufenberg, Mainzlar, Daubringen a Lollar. 9.pěší postupovala východním směrem k řece Lahn o oblasti Niederwalgern – Odenhausen. 393.pluk od 99.pěší čistil severozápadně od Wetzlaru linii řeky Dill, 395.pluk byl v pozicích jižně od Merenburgu a 394.pluk se přesunul do oblasti Giessenu. Ke sboru byla převelena 28.pěší. V.sbor - 9.obrněná se soustřeďovala podél řeky Lahn a bojové uskupení R se severně od Idsteinu, na dálnici Kolín nad Rýnem – Frankfurt nad Mohanem, zkontaktovala s jednotkami 3.armády. Bojové uskupení B bylo v Hadamaru a Limburgu vystřídáno 2.pěší divizí.

3.armáda – VIII.sbor – 346.pluk od 87.pěší překročil dálnici Kolín nad Rýnem – Frankfurt nad Mohanem, 345.pluk postoupil ke Kirbergu a taktická skupina „Sundt“ obsadila Katzenelnbogen. Prapory 385.a 417.pluku od 76.pěší vyrazily z oblasti Nastattenu a zamířily na východ směrem na Kamberg, Idstein a Usingen. Taktická skupina „Fickett“ postoupila severně od Idsteinu k dálnici Kolín nad Rýnem – Frankfurt nad Mohanem a navázala kontakt s 9.obrněnou divizí. Taktická skupina „Johnson“ se zastavila v Bad Schwalbachu a 353.pluk vyčistil les Hinter Wald. Síly XX.sboru zahájily přechod Rýna a útok na severovýchod. V 01.00 začaly v Mainzu překračovat řeku úderné prapory 317.pluku od 80.pěší, za nimi následoval 318.pluk a 319.pluk přešel řeku v oblasti Bischofsheimu. Do večera rozšířily tyto jednotky předmostí a postoupily ke Kostheimu, Biebrichu, Wiesbadenu, Bierstadtu,Hochheimu, Massenheimu a Delkenheimu. 3.jízdní průzkumná squadrona se přesunula do oblasti Mainzu a zabezpečovala mosty přes Rýn. XII.sbor – v 03.00 zahájily prapory 357.a 358.pluku od 90.pěší v oblasti Doernigheimu násilný přechod řeky Mohan a podařilo se jim vyčistit asi šesti až osmi kilometrový prostor na předmostí, přes které odpoledne přešla 6.obrněná a okamžitě zaútočila na sever. Bojové uskupení B dobylo Enkheim, Vilbel, Dortelweil, Nieder Eschbach a Nieder Erlenbach, 86.jízdní průzkumná squadrona dorazila na pozice jižně od Friedbergu a uskupení A postoupilo do oblasti severně od Hochstadtu. Před svítáním překročila řeku 4.obrněná v Grossauheimu. Bojové uskupení A překonalo odpor v Ostheimu a zaútočilo směrem na Grünberg a uskupení B postupovalo k Beltershainu. Pluky 5.pěší pokračovaly v tuhých bojích ve Frankfurtu nad Mohanem. Bojové uskupení A se po překročení Rýna soustředilo v oblasti Bischofsheimu a připravovalo se na postup k Hanau.

6.skupina armád – 7.armáda – XV.sbor – 45.pěší překročila nedaleko Mohanu a vybudovala předmostí. 157.pluk zamířil po překonání řeky na Aschaffenburg a Schweinheim a 180.pluk zaujal pozice podél řeky. 12.obrněná vyčistila Odenwald. 44.pěší útočila na jih podél Rýna, překročila řeku Neckar a zamířila na Mannheim a Heidelberg. Jednotky 10.obrněné a 63.pěší dokončily přechod Rýna a přesunuly se do oblastí soustředění. VI.sbor – 71.postoupila podél Rýna od Oppau ke Speyeru.

28.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Disco tanec v Lokomotivě

Plzeň – Soutěž startuje v neděli v 8:30 hodin.    

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Plzeňsko - Posilněn alkoholem a bez řidičského průkazu usedl za volant jednatřicetiletý řidič, který v noci na sobotu havaroval u Chotíkova na Plzeňsku. Kromě toho, že nadýchal bezmála dvě promile, se ukázalo, že nikdy nevlastnil řidičák.  

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení