Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

6. březen 1945

6.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

9.armáda úspěšně dokončila operaci „Grenade“, postup od řeky Rúr kRýnu. XVI.sbor – 35.pěší dokončila vyčištění Rheinbergu. Ke sboru byla od XIX.sboru přesunuta 30.pěší divize. XIII.sbor – bojové uskupení R od 5.obrněné vyčistilo většinu přiděleného sektoru kolem Orsoy. Síly XIX.sboru se soustřeďovaly na západním břehu Rýna.

12.skupina armád – 1.armáda – na severním křídle VII.sboru, překonal 395.pluk od 99.pěší odpor odpor ve svém úseku na západním břehu Rýna, obsadil čtyři městečka a továrnu na výrobu zinku v okolí Udesheimu. Tankové oddíly 3.obrněné vyčistily svoji zónu mimo malé kapsy v severovýchodní části Kolína nad Rýnem. Bojová skupina „Boudinot“ a taktická skupina „Hogan“ obsadily Feldkassel, Merkenich, Niehl a Merkheim, taktické skupiny „Kane“a „Doan“ od bojové skupiny „Hickey“ vytrvale postupovaly městem k Rýnu. 104.pěší divize – prapory 415.a 414.pluku vyčistily většinu jižní části města a vyslaly hlídky k Rýnu. Jednotky 8.pěší postupovaly k řece jižně od Kolína nad Rýnem. 121.pluk obsadil Hürth, Hermülheim a Kendenich, 28.pluk dobyl Kalscheuren a Meschenich. Po změně operační hranice, útočily síly III.sboru jihovýchodním směrem namísto plánovaného postupu na východ. 14.jízdní mechanizovaná skupina pokračovala v čištění prostoru mezi VII.a III.sborem. severně od Bonnu obsadil 26.pluk od 1.pěší Pingsdorf, Badorf, Eckdorf, Schwadorf a Walberberg, 16.pluk se zmocnil Mertenu, Trippelsdorfu, Hemmerichu, Waldorfu, Desdorfu a Ullekovenu. Pluky 9.pěší rozšířily předmostí řeky Erft a obsadily Heimerzheim, Dünstekoven, Ollheim a Buschoven. 9.obrněná divize útočila k soutoku řek Rýn a Ahr. Bojové uskupení B obsadilo Miel, Morenhoven, Flerzheim a Meckenheim, uskupení A, postupující na Bad Neuenahr, vyčistilo Palmersheim, Rheinbach, Wormersdorf, Altendorf, Gelsdorf, Vettelhoven, Böllingen a Lantershofen. 78.pěší divize – prapory 311.pluku obsadily Nieder Kastenholz, Flamersheim, Schweinheim, Queckenberg, Schlebach a Merzbach a 309.pluk se soustřeďoval v oblasti Flamersheimu. V.sbor – při svém postupu k Rýnu, obsadila 102.jízdní mechanizovaná skupina Antweiler, Wachendorf, Kalkar, Kirspenich a Arloff. Prapory 23.a 9.pluku od 2.pěší spolu s takovými oddíly postoupily při útoku k řece Arft asi o jedenáct kilometrů, obsadily více než dvacet pět městeček a vesnic a dosáhly k linii Iversheim – Noethen – Pesch. Z oblasti Gemünd – Schleiden vyrazila směrem k řece Ahr 8.pěší. 110.pluk dobyl Zingsheim, Kall a Sötenich, 112.pluk obsadil Golbach, Rinnen a silniční křižovatku nedaleko Eichenu.

3.armáda – 6.jízdní mechanizovaná skupina VIII.sboru zabezpečovala severní křídlo armády a udržovala kontakt s jednotkami 1.armády. 87.pěší divize – jednotky 346.,345.pluku a taktické skupiny „Muir“ pokračovaly ve vyčišťovací akci podél řeky Kyll a obsadily Stadtkyll, Juenkerath, Schueller, Lissendorf a Staffeln. Pěchota 4.divize dokončila obsazení druhého dominantního kopce severně od Oos a dobyla Roth. 11.obrněná pokračovala v postupu k řece Kyll, následována prapory 22.a 12.pluku od 4.pěší. Bojové uskupení B se u Ober a Nieder Bettingenu setkalo s houževnatým odporem a po jeho překonání zabezpečilo malé předmostí k přebrodění řeky. 90.pěší divize – 358.pluk, posílený taktickou skupinou „Kedrowsky“, složenou 90.průzkumné roty a oddílu stíhačů tanků, se přesunul do Lissingenu, kde pěchota překročila řeku a dobyla Gerolstein, úderné prapory 357.pluku po překročení řeky zabezpečily výšiny na východním břehu a obsadily Michelbach, Niederbach a Buescheich, přešly přes sektor 359.pluku, který řeku překročil v Birresbornu, postupovaly severovýchodně směrem ke Gee a výšinám nedaleko Gerolstweinu. 1.prapor 359.pluku po překonání řeky rychle vyčistil Mürlenbach a Densborn. Ženijní jednotky zahájily stavbu mostů pro těžkou techniku. XII.sbor – 318.pluk od 80.pěší zlikvidoval v zóně divize poslední hnízda odporu západně od řeky Kyll. Tankové jednotky 4.obrněné divize zrychlily svúj postup k Rýnu. Bojové uskupení B se bez většího odporu prohnalo přes Oberstadtfeld, Pützborn, Daun, Darscheid a Schoenbach a jeho předsunuté hlídky postoupily k Ulmenu, bojové uskupení A opustilo svůj původní směr útoku, neboť silnice v jeho úseku byly neprůjezdné pro tanky, začalo postupovat za uskupením B a dosáhlo linie Salm – Wallenborn – Uedersdorf. 5.pěší posilovala své pozice východně od řeky Kyll. 2.pluk postupoval východním směrem na Oberkail, vstoupil do Schwartzenbornu, ale v noci z této vesnice ustoupil, 11.pluk vyčistil východní břeh řeky ke Kyllburgu a obsadil Wisecker a Etteldorf. Taktická skupina „Onaway“ postupovala přes předmostí 304.pluku směrem na Herforst, 42.jízdní průzkumná squadrona překročila přes totéž předmostí a zaujala pozice k ochraně pravého křídla sboru. XX.sbor – další jednotky 10.obrněné překročily řeku Kyllna předmostí nedaleko Ehrangu. Silná nepřátelská palba znemožňovala ženijním jednotkám rychlejší stavbu mostu na vybraném místě. Prapory 417.pluku rozšířily předmostí na řece Ruwer k Mertzdorfu, Ruweru a Kennu. 94.pěší obnovila svoje pozice na předmostí, ale proniknuvší nepřátelské oddíly zůstaly podél silnice Zerf – Pellingen. 26.pěší divize, která byla vystřídána jednotkami 65.pěší, postoupila do zóny 94.pěší a začala přebírat část její frontové linie. 328.pluk překročil řeku Sáru a převzal zónu 2.praporu 301.pluku a 3.praporu 376.pluku.

6.skupina armád – 7.armáda – jednotky 70.pěší divize v sektoru XXI.sboru pokračovaly ve vyčišťování lesa Forbach a lesů severozápadně od Marienau a jejich průzkumné hlídly dosáhly přední linie nepřátelských překážek a bunkrů na Západním valu.

6.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení