Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

3. března 1945

3.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

9.armáda – XVI.sbor – postup taktické skupiny „Byrne“ ( plukovník Bernard A.Byrne ) byl východně od Sevelenu zpomalen silným nepřátelským odporem. 8.obrněná byla vyklíněna jednotkami 35.pěší a XIII.sboru a byla stažena do zálohy. Před stažením překročilo bojové uskupení B nově postavený most ve Wachtendonku a obsadilo Aldekerk, uskupení R překročilo řeku Niers vMülhausenu a postoupilo do oblasti Schaephuysen – Tönisberg. XIII.sbor – 84.pěší divize – 334.pluk překonal odpor vRathu a pokračoval směrem na Homberg, 335.pluk dokončil vyčištění severovýchodní části Krefeldu a postupoval kMoersu a křece Rýn. Prapory 102.pěší dokončily během dopoledne obsazení jihovýchodní části Krefeldu. 5.obrněná, na levém boku sboru, čistila oblast kolem Orsoy a vyslala bojové uskupení R kobsazení tohoto městečka. 29.pěší divize byla převelena do zálohy armády, ale zůstala vMönchengladbachu. 2.obrněná divize, posílená 379.plukem od 95.pěší, pokračovala severním směrem přes Kolínskou pláň ( Cologne Plain ). Bojové uskupení A vyrazilo zoblasti Niederbruch – Krefeld a postupovalo přes Viertelsheide, uskupení R prošlo přes východní předměstí Krefeldu a postupovalo na Kaldenhausen a bylo rozkazem zastaveno jihozápadně od něj. Bojové uskupení B svádělo tvrdé boje o přístupy kmostu vUerdingenu, pod kterým Němci odpálili nálože a byl explozí porušen, ale zůstal použitelný pro ustupující německé jednotky.

3.prapor 330.pluku dosáhl mostu v Oberkasselu, ale nepřítel jej stačil zničit. 331.pluk byl vystřídán jednotkami 329.pluku.95.pěší divize zaujala útočné pozice.

12.skupina armád – 1.armáda – VII.sbor – 99.pěší divize - 24.jízdní průzkumná squadrona, přiřazená k divizi, obsadila Grevenbroich a Wevelinghoven, 393.pluk postupoval severovýchodně z Neurathu k Barrensteinu, ležící jihozápadně od Ramrathu, 394.pluk ( plukovník John R.Jeter ) postupoval směrem na Rommerskirchen a 395.pluk ( plukovník James S.Gallagher ) se vrátil od 3.obrněné zpět k divizi a jeho 3.prapor obsadil Sinsteden. 4.jízdní mechanizovaná squadrona byla v 18.00 uvolněna od 99.pěší a převelena k 3.obrněné divizi. Tankové taktické skupiny „Howze“ ( plukovník Robert L.Howze ) a „Hickey“ ( brigádní generál Doyle O.Hickey ) od 3.obrněné vyrazily na Stommeln a Pulheim a v úseku mezi nimi později postupovala taktická skupina „Boudinot“ ( brigádní generál Truman E.Boudinot ). Taktická skupina „Lovelady“ ( podplukovník William B.Lovelady ) podporovala skupinu „Howze v dobývání Stommelnu a taktická skupina „Welborn“ ( plukovník John C.Welborn ) vyčistila Sinnersdorf. 83.průzkumný prapor začal postupovat na Roggendorf-Thenhoven a k Rýnu. 104.pěší divize postupovala na Kolín nad Rýnem, prapory 415.a 414.pluku obsadily Glessen a Dansweiler, vyčistily výšiny východně od Horrem a začaly útočit na Königsdorf. Jednotky 8.pěší divize dobyly Grefrath a Bottenbroich a zahájily útok na Frechen. III.sbor – 1.pěší divize prošla přes Erftstadt a oddíly 18.pluku obsadily Dirmerzheim a 26.pluk dobyl Blessem a Liblar. Bojové uskupení B 9.obrněné postoupila k Weilerswistu a Lommersumu a bylo připojeno k 9.pěší divizi. 47.pluk obsadil Oberelvenich a Wichterich , 60.pluk dobyl Zülpich a začal postupovat směrem na Nemmenich. Bojové uskupení A 9.obrněné obsadilo Merzenich a pokračovalo k Sinzenichu. 78.pěší divize – 311.pluk bránil předmostí u Heimbachu, 309.pluk dokončil vyčištění Bürvenichu, pomáhal tankovým oddílům 9.obrněné v Sinzenichu a obsadil Linzenich a Lövenich. V.sbor – 102.jízdní mechanizovaná skupina postupovala v výšinám jižně od Heimbachu. 2.pěší divize překročila v Heimbachu řeku Roer a postupovala jižně směrem na Gemünd. 23.pluk obsadil Malsbenden a postoupil na pozice západně od Gemndu. 28.pěší vyslala průzkumné hlídky do okolí Schleidenu. 271.pluk 69.pěší vyčistil výšiny východně od řeky Prether.

3.armáda – VIII.sbor – 87.pěší s podporou tanků a samohybných děl pomalu postupovala severně od Ormontu a v blízkosti Reuthu. 4.pěší divize – nepřítel pokračoval v odporu proti postupu 8.pluku u Gondelsheimu, 22.pluk vyčistil Weinsheim a postoupil na pozice západně od Fleringenu a 12.pluk překonal obranu v Niederprümu a obsadil Rommersheim. Bojové uskupení B od 11.obrněné překročilo řeku Prüm a vyčistilo Fleringen, kde ženisté odstranily velké množství min a jiných nástrah. 6.obrněná postupovala od řeky Prüm k řece Nims.

Jedna kolona bojového uskupení B obsadila Giesdorf a pokračovala na sever přes les aby se zkontaktovala s jednotkami 4.pěší, druhá kolona pokračovala k řece Nims a severně od Schöneckenu ji překročila. Jedna část bojového uskupení obsadila Schönecken a další, složená ze 44.praporu obrněné pěchoty, překročila řeku a čistila východní břeh. 90.pěší divize – na východním straně řeky Prüm se soustřeďoval 358.pluk, po setmění vystřídal v pozicích bojové uskupení B 6.obrněné a připravoval se k postupu východním směrem přes postavení bojového uskupení A. 6.jízdní mechanizovaná skupina překročila řeku v úseku Nimsreuland – Lasel a vyčistila západní části obou vesnic. XII.sbor – 11.pluk od 5.pěší obsadil Metterich a postupoval směrem na Erdorf a Badem, zatím co prapory 10.pluku dobyly Gondorf a Huettingen. 76.pěší čistila prostor podél řek Kyll a Mosela a ve 24.00 začaly přecházet nedaleko Trimportu řeku Kyll úderné jednotky 304.pluku. K rozšíření předmostí byla vytvořena taktická skupina „Onaway“, složená ze 702.tankového praporu, dvou praporů motorizované pěchoty od 385.pluku a podpůrných jednotek. 4.obrněná divize se soustřeďovala nedaleko Bitburgu a připravovala se k dalšímu útoku. Ke sboru byla připojena 89.pěší. XX.sbor – bojové uskupení R od 10.obrněné pokračovalo v postupu směrem na Sweich a nedaleko Eitelsbachu se zastavilo před řekou Ruwer. Další tankové oddíly 10.obrněné hlídkovaly podél řeky Mosely. 376.pluk byl od 10.obrněné navrácen pod velení 94.pěší a vystřídal 3.jízdní mechanizovanou skupinu v sektoru západně od řeky Sáry.

6.skupina armád – 7.armáda – XXI.sbor zahájil limitovaný útok v zóně 70.a 63.pěší divize ke zlepšení jejich pozic. 70.pěší, za podpory bojového uskupení A od 12.obrněné a francouzské divize „Lorrain“, útočila směrem k cílům za silnicí Forbach – Saarbrücken. 276.pluk obsadil Forbach a zablokoval silnici do Stiring Wendelu a 274.pluk obešel Stiring Wendel, zaujal pozice severovýchodně od městečka, kam vyslal část jednotek. 63.pěší divize – 253.pluk útočil směrem na Hahnbusch a blízké výšiny.

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
One man show Táta.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Marek Bakoš (vpředu v bílém) bojuje se soupeřem o míč.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Prezident Zeman: Baví mě vyvolávat silné emoce

Plzeň – Prezident Miloš Zeman poskytl Deníku na konci své návštěvy Plzeňského kraje rozhovor.

Mezinárodní den archeologie

Plzeň – Západočeské muzeum v Plzni se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení