VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

4. února 1945

4.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

21.skupina armád - 9.armáda – XVI.sbor – jednotky 35.pěší divize začaly přebírat zónu 52.br.pěší. XIII.sbor – 29.pěší obsadila pozice podél řeky Rúr ( Roer ) před městem Jülich a byla převelena ve stávajících pozicích od XIII. k XIX.sboru.

12.skupina armád – byly dokončené přípravy k rozsáhlé ofenzívě směrem na východ, ve spolupráci s 21.skupinou armád, která má být zahájena 10.února.

1.armáda obdržela rozkaz k postupu spolu s jednotkami 9.armády v oblasti Dürenu. V.sbor – 311.pluk od 78.pěší, útočící z Kesternichu východním směrem, obsadil po půlnoci Rurberg, výšiny kolem této vesnice a zaujal pozici k hlavnímu útoku na opevnění Západního valu na přístupech k přehradě Schwammenauel. Jednotky 102.jízdní mechanizované skupiny překonaly obranu Dedenbornu a Einruhru. 9.pěší divize – 47.pluk, na levém křídle, postoupil k vodní ploše Urft, kde končila přehrada Dam 5, 39.pluk vpravo, odrazil silný protiútok, který vedl nepřítel proti Herhanu, obsadil Morsbach a postupoval na Gemünd. Část 9.pluk 2.pěší zaútočila na výšiny mezi Ettelscheidem a Scheurenem. XVIII.sbor – úderné prapory 1.pěší pokračovaly v útoku na Západní val. 395.pluk. připojený od 99.pěší, postupoval severovýchodně za k´tu č.628, k zalesněným kopcům ležícím jihozápadně od Hellenthalu, 26.pluk obsadil Hollerath a 18.pluk zlepšil svoje pozice v oblasti Ramscheidu. Jednotky 99.pěší začaly přebírat zónu 82.výsadkové divize, od které byl odvelen 517.pluk k 78.pěší.

3.armáda – změnou hranic operačního prostoru sborů, se jednotky znovu rychle přeskupovaly. VIII.sbor – 4.pěší útočila s 8.plukem na severním křídle a 22.plukem na jižním, prorazila vnější obranu Západního valu podél hřebenu Schnee Eifel severovýchodně od Brandscheidu. Pozice 90.pěší na jižním boku sboru, začaly přebírat jednotky 6.obrněné od III.sboru a oddíly 11.obrněné divize brigádního generála Charlese S.Kilburna. 6.obrněná převzala zónu západně od řeky Our a sektor východně od řeky začalo v noci přebírat bojové uskupení R ( plukovník Virgil Bell ) od 11.obrněné. Úderné prapory 90.pěší se připravovaly k útoku na Branscheid a Pronsfeld. Jednotky III.sboru dokončily nezbytné přesuny k převzetí rozšířeného operačního úseku. Oddíly 17.výsadkové vystřídaly na jižním křídle sboru 6.jízdní mechanizovanou skupinu, která se přesunula více k jihu a převzala část sektoru 5.pěší divize. XII.sbor dokončil přeskupení a byl připraven k zahájení ofenzívy k překročení řek Our a Sauer skrz opevnění Západního valu. 5.pěší divize převzala nový prostor mezi 80.a 76.pěší, kde vystřídala v pozicích prapory 417.pluku.

6.skupina armád – 7.armáda – VI.sbor - na frontě 36.pěší poklesla nepřátelská aktivita. Prapory 143.a 142.pluku čitily les Drusenheim. Bojové uskupení B od 14.obrněné drželo pozice v Oberhoffenu.

1.francouzská armáda – americký XXI.sbor – jednotky 3.pěší zesilovaly svoje pozice nedaleko Neuf-Brisachu v úseku mezi řekou Rýn a průplavem Rýn – Rhone a oddíly 75.pěší mezi průplavem Rýn – Rhone a řekou Ill. Bojové uskupení B 12.obrněné drželo předmostí řeky Ill dokud nebylo vystřídáno 109.plukem 28.pěší. uskupení A obsadilo Hattstatt na hlavní silnici Colmar – Rouffach, a uskupení R narazilo severovýchodně od silnice na silný odpor, který prakticky zastavil jeho postup. 28.pěší, s podporou jednotek 10.fr.pěší, postupovala podél řeky Fecht. Ke sboru byla přiřazena 2.fr.obrněná divize. 1.fr.sbor útočil severně přes oblast rozvodněné řeky Thur. 4.marocká horská divize obsadila Guebwiller a po setmění postoupila k jižní části Rouffachu.

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Klatovská třída je ráno i odpoledne v dopravních špičkách beznadějně ucpaná. Nervy mají jako na drátkách řidiči i chodci

Konci Klatovské třídy výrazně ubudou auta

Plzeňská filharmonie bude mít od příští sezony nového šéfdirigenta.

Výměna dirigentů

Je libo mátu nebo zamyšlení, co udělat s mrtvou kočkou?

Plzeň - DEPO2015 lákalo víkendové návštěvníky na designové kousky. 

Adventní čas láká zloděje do ulic, policie nabádá k obezřetnosti

Plzeň - Několik vloupání do osobních aut řešili borští policisté během uplynulého víkendu.

Vyhrožoval policistům

Plzeň – Na linku tísňového volání zavolal v sobotu odpoledne muž.

Školka na Valše se nepostaví, stovka lidí už podepsala petici

Plzeň - Když v roce 2010 startovala nová výstavba domů a bytů na Valše, součástí projektu bylo mimo jiné vybudování mateřské školy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT