Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

15. ledna 1945

15.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

21.skupina armád – 1.armáda – VII.sbor – jednotky 84.pěší se přeskupovaly. 2.obrněná obsadila Achouffe, Mont a Tavernaux a vyslala průzkumné hlídky k řece Ourthe a do Houffalize, které nepřítel již vyklidil. 3.obrněná divize – bojové uskupení R ( plukovník Robert L.Howze ) postupovalo směrem k Vauxu a Brisy, obsadilo Vaux a společně s uskupením B ( brigádní generál Truman E.Boudinot ) směřovalo na Cherain a Sterpigny. Bojové uskupení A ( brigádní generál Doyle O.Hickey ) provedlo přeskupení a doplnění a zůstalo v záloze. Jeden úderný prapor od 83.pěší zaútočil na městečko Bovigny, ale nedokázalo jej dobýt. XVIII.sbor – před svítáním překročily jednotky 75.pěší řeku Salm a dobyly Salmchateau a Bech. 106.pěší se přeskupila, doplnila stav a dobyla Ennal. 30.pěší divize obsadila Beamont, Francheville, Houvegnez a Pont, zlepšila své pozice jižně od Ligneuville a vyčistila severní část Thirimontu. V.sbor zahájil ofenzívu k dobytí kopcovité oblasti mezi Büllingenem a Amelem a zabezpečit levé křídlo XVIII.sboru. 1.pěší divize zaútočila s 23.plukem od 2.pěší, kterým byla posílena, 16.a 18.plukem jihovýchodním směrem, obsadila Steinbach a severní číst Faymonville, ale jižně od Butgenbachu byla zastavena silnou nepřátelskou palbou.

12.skupina armád – 3.armáda – VIII.sbor – bojové uskupení A 11.obrněné dobylo Compogne, Rastadt, ale západně od Vellereuxu bylo silným nepřátelským protiútokem ze soutěsky Rau de Vaux donuceno ustoupit. Bojové uskupení B obešlo vesnici Noville, kterou obsadil 506.pluk začalo čistit lesy východně od vesnice. III.sbor – pěchota 320.pluku od 35.pěší, která byla přiřazena k 6.obrněné, sváděla boje dům od domu v Oubourcy. Bojové uskupení B 6.obrněné obsadilo Arloncourt a uskupení A vyčistilo výšiny jihozápadně od Longvilly. 90.pěší divize - jednotky 358.pluku ( plukovník J.W.Bealke ) se při postupu na severovýchod setkaly s neočekávaně silným odporem. 1.prapor prošel přes sektor 6.obrněné a z oblasti Benonchamps zaútočil na Niederwampach. Tomuto útoku předcházela mohutná přehradná palba čtrnácti praporů polního dělostřelectva. 357.pluk bojoval o opěrné body kolem železničního tunelu v údolí řeky Wiltz a 359.pluk zaháji útok na Wardin. XX.sbor – 94.pěší – 1.prapor 376.pluku odrazil nepřátelský protiútok vedený na jeho postavení v Tettingenu a Butzdorfu a 3.prapor obsadil Nenning, Wies a Berg.

6.skupina armád – 1.francouzská armáda vydala instrukce svým jednotkám k útoku proti Colmarské kapse, ale zatím byla zaneprázdněna agresivní obranou Vosgés.

7.armáda – v úseku VI.sboru probíhaly pouze místní akce kolem výběžku u Bitche. 14.obrněná divize pokračovala v bojích s houževnatým nepřítelem v Rittershoffenu a Hattenu.

15.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Bakoš (vpředu v bílém) bojuje se soupeřem o míč.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman: Baví mě vyvolávat silné emoce

Mezinárodní den archeologie

Plzeň – Západočeské muzeum v Plzni se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení