VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

3. ledna 1945

3.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

21.skupina armád – 1.armáda zahájila protiofenzívu proti severnímu boku německého průlomu v oblasti Arden. VII.sbor - tankové skupiny 2.obrněné zaútočily na pravém křídle sboru jihovýchodním směrem proti Houffalize, následovány pěchotou 84.divize a na levém křídle postupovala 3.obrněná a 83.pěší. Tankové oddíly 2.obrněné dobyly Trinal, Magoster, zničily nepřátelské pozice v lese Bois de Tave, dále obsadily Freineux, Le Batty a zaujaly pozice nedaleko Belle Haie. 3.obrněná překonala obranu Malempré a Floretu a pokračovala jihovýchodně od silnice vedoucí do Lierneux k říčce Groumont. 75.pěší pokračovala ve vyčišťovacích akcích jižně od Sadzotu. XVIII.sbor – 82.výsadková postoupila na jihovýchod a zlepšila své pozice. Jednotky 30.pěší postoupily jižně od Malméd a srovnaly frontovou linii.

12.skupina armád – 3.armáda - VIII.sbor – část 87.pěší se v lese východně od St. Hubert dostala do obklíčení, ale brzy byla vyproštěna. Odpoledne zaútočila 17.výsadková severním směrem v oblasti asi osm kilometrů severozápadně od Bastogne. 501.pluk ( plukovník Julian J.Ewell ) od 101.výsadkové čistil les Bois Jacques. Byla vytvořena taktická skupina „Higgins“ ( brigádní generál Gerald J.Higgins ) složená s jednotek 101.výsadkové a 10.obrněné divize, která měla za úkol zadržet nepřátelský útok směrem na Bastogne. Bojové uskupení B 4.obrněné pokračovalo v obraně koridoru do Bastogne. 28.pěší obsadila obrannou linii na řece Máse od Givetu k Verdunu. III.sbor – 6.obrněná divize odrazila nepřátelské útoky západně od Michamps a rozmísila dělostřelectvo kolem Arloncourtu, Michampsu a Bourcy. Potom zaútočila na výšiny nedaleko Wardinu a odsadila silniční křižovatky jižně od města. 35.pěší obsadila asi tři čtvrtiny Lutrebois a křižovatku silnic západně od Villers-la-Bonne-Eau, ale nepodařilo se jí dobýt Harlange. Jižně od Harlange pokračovaly jednotky 26.pěší v útoku v oblasti severně od Mecher-Dunkrodtu a Kaundorfu.

Velitelství nově nasazené 15.armády se přesunulo z Le Havru do Suippes.

6.skupina armád převzala obranu Strasbourgu.

7.armáda – XV.sbor odolával dalšímu tlaku nepřítele a na levém křídle nepatrně zlepšil své postavení. Němci prohloubili průlom v úseku mezi jednotkami 44.a 100.pěší, pronikli do Achenu, ale protiútokem americké pěchoty byli vytlačeni. Bojové uskupení L 2.francouzské obrněné divize prorazilo do Gros Réderchingu, ale vesnici se mu nepodařilo vyčistit. Pěšáci 44.divize se Francouzům snažily pomoci, ale bez úspěchu. 36.pěší, bez 141.pluku, se soustřeďovala v okolí Montbronnu. V zóně VI.sboru Němci obsadili Wingen-sur-Moder a Philippsbourg a tím se jim podařilo rozšířit výběžek jižně od Bitche. 45.pěší odolala nepřátelskému tlaku na Reipertsweiler, severozápadně od Wingenu a odrazila útoky v oblasti Sarreisberg – Meisenthal. Jednotky ve střední části a na pravém křídle sboru dokončily ústup do pozic na Maginotově linii.

3.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Ilustrační foto

Disco tanec v Lokomotivě

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Plzeňsko - Posilněn alkoholem a bez řidičského průkazu usedl za volant jednatřicetiletý řidič, který v noci na sobotu havaroval u Chotíkova na Plzeňsku. Kromě toho, že nadýchal bezmála dvě promile, se ukázalo, že nikdy nevlastnil řidičák.  

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení