Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

18. prosince 1944 - 195. den po vylodění

18.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12. skupina armád:

9. armáda – 84. pěší zaútočila na Wurm a Muellens– dorf a po krátkém boji obě města dobyla.

1. armáda – VII. sbor prodloužil svou linii na jih, aby převzal část zóny V. sboru. Nová hranice mezi sbory nyní procházela od oblasti Eupenu k řece Roer u Dedenbornu. Na přední zkrácené frontě dostal V. sbor rozkaz zpevnit linii Monchau – Butgenbach – Malmédy – Stavelot. Sbor se držel pevně v Butgenbachu a na Elsenborském hřebenu, ale nepřítel pokračoval v postupu na západ skrz mezeru jižně od Butgenbachu. Němci obsadili Honsfeld a Buellingen a tlačili se na Stavelot. 30. pěší získala zpět podstatnou část území severozápadně od řeky Ambléve a organizovala obranné pozice v úseku Malmédy – Stavelot. U VIII. sboru se jednotky 422. a 423. pluku od 106. pěší marně pokoušely probít z obklíčení směrem na Schonberg. 7. obrněná sváděla těžké boje u St. Vith ve snaze zastavit postupující nepřátelské pancéřové skupiny. Němci obsadili Recht a přeťali hlavní silnici St. Vith – Vielsam. Bojovému uskupení A 7. obrněné se podařilo znovu dobýt Poteau. Jednotky 28. pěší nebyly schopny zastavit nepřítele ve svém sektoru a celá divize se dala na neorganizovaný ústup. Německé přední tankové oddíly prorazily uzávěry bojového uskupení R 9. obrněné divize na hlavní silnici Bastogne – St. Vith a přiblížily se téměř k Houffalize a Bastogne. Jednotky 4. pěší a 10. obrněné, které se nacházely jižně od německého průlomu, byly přiřazeny pod velení 3. armády. Bojové uskupení B 10. obrněné zůstalo pod velením VII. sboru k obraně Bastogne. Bojové uskupení A stejné divize zaútočilo v oblasti Berdorfu a Echternachu. Jednotky 4. pěší divize sváděly boje s německými skupinami, které pronikly za Osweiler a Dickweiler a odrazily nepřátelský útok vedený z Dickweileru.

3. armáda – Generál Patton přijel do Luxembourgu na velitelství 12. skupiny armád, kde se dozvěděl od generála Bradleyho o vážné situaci 1. armády. Odvolal proto hlavní ofenzivu XII. sboru, která měla směřovat na Západní val. 35. pěší dostala rozkaz zastavit útočné operace a upevnit stávající pozice. U XX. sboru zaútočily dva propory 90. pěší proti překvapivě lehkému odporu a vyčistily většinu Dillingenu. 5. pěší převzala celý prostor předmostí u Saarlauternu a okamžitě zaútočila ve snaze jej rozšířit. 95. pěší divize byla stažena z bojové linie, ale po půlnoci byla povolána zpět na pozice, protože 5. pěší měla být přesunuta na sever.

6. skupina armád:

7. armáda – v úseku VI. sboru zaútočila část 45. pěší přes Lauter na Budenthal, ale po vniknutí do vesnice se dostala do obklíčení.
Jednotky 2. fr. sboru 1. francouzské armády dobyly Ammerschwir.

18.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební stánky v Plzni

Politici přísahají na světový mír, Evropu i důležitost voleb

Festival Treffpunkt v DEPO2015 nabídne gastronomii, pivo i hudbu.

Bavorsko v plzeňském depu

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

OBRAZEM: Kabát předvedl své největší hity

Plzeň - Česká rocková kapela Kabát vystoupila ve čtvrtek večer v Home Monitoring Aréně v Plzni. Podívejte se na fotografie z koncertu.

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy s FC Lugano 2:3.

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Plzeň – Celkem 1200 šatních skříněk z Lidlu nabídl za odvoz potravinářský řetězec k využití plzeňské radnici. A ta kývla a dále je poskytne školám, sportovištím i bazénu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení