Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

16. prosince 1944 - 193. den po vylodění

16.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12. skupina armád - Brzy ráno zahájili Němci silnou protiofenzivu v Ardenách v Belgii. Tankové oddíly 6. pancéřové armády SS na severním křídle a 5. pancéřové armády jižněji zaútočily proti pozicím překvapených amerických jednotek 1. armády. Nepřátelské výsadky, které pronikly do týlu Američanů, aby obsadily klíčové křižovatky, mosty a přerušily komunikaci mezi jednotlivými americkými jednotkami, způsobily ohromný zmatek.

Protiofenziva s názvem „Wacht am Rhine – Stráž na Rýně“ měla za úkol dobýt přístav Antverpy, rozdělit síly 21. skupiny armád maršála Montgomeryho a 12. skupiny generála Bradleyho. Tím by Němci oddělili americká a britská vojska, narušili spojeneckou koalici a mohli by vyjednávat o separátním míru. Pro tuto operaci byly vybrány dvě pancéřové a jedna polní armáda. Na severním úseku byla 6. pancéřová armáda SS, které velel obertstgruppenführer Sepp Dietrich, ve středním 5. pancéřová armáda generála Hasso von Manteuffela a jižní křídlo útoku kryla 7. polní armáda generála Branderbergera.

1. armáda – V oblasti VII. sboru Němci zatlačovali jednotky 9. a 83. pěší divize směrem k Mariaweileru a Guerzenichu. Tankové oddíly 5. obrněné divize postoupily k řece Roer v oblasti Bilsteinu. Německá protiofenziva udeřila na také jižní křídlo V. sboru a proti jednotkám VIII. sboru. V prostoru Hofenu, jižně od Monchau, nepřítel udeřil na 99. pěší a postoupil téměř k Buelingenu. 2. pěší divize obsadila v Monchauském lese křižovatku silnic vedoucích do Hofenu a Rocherathu. 78. pěší, ke které byl připojen 2. prapor Rangers, odrazila protiútok u Rollesbroichu, ale nepodařilo se jí dobýt Kesternich. 106. pěší byla posílena 14. jízdní mechanizovanou skupinou. Jednotky 28. pěší, 9. obrněné a severní křídlo 4. pěší divize byly donuceny ustupovat před nepřátelskými útoky. Němci postoupili několik mil na západ, přeťali hlavní silnici mezi řekami Our a Clerf, obklíčili Echternach a ohrožovali St. Vith.

9. armáda – V prostoru XIII. sboru zaútočil nepřítel v blízkosti Leiffarthu, pronikl pozicemi 84. pěší divize, ale byl odražen a linie byla brzy obnovena.

3. armáda – Po znepokojivých zprávách z oblasti Arden zrušil generál Patton plány XII. sboru k útoku na Západní val. XX. sbor rozšiřoval předmostí na západním břehu Sáry u Dillingenu a Saarlauternu. Pěší prapory 90. divize byly ale tak oslabené, že pro pokračování útoku je museli podpořit vojáci protitankových, minometných a dělostřeleckých oddílů. Velitel 90. pěší stáhl za řeku vyčerpaný 1. prapor 357. pluku k odpočinku. Prostor 95. pěší v noci z 16. na 17. začala přebírat 5. pěší divize.

6. skupina armád:

7. armáda – VI. sbor nasadil všechny jednotky jeho divizí k útoku k německým hranicím. 45. pěší obsadila Bobenthal a Northweiler, 103. pěší obešla Wissembourg, který dobylo bojové uskupení A 14. obrněné. Postupující jednotky 79. pěší a bojového uskupení B se dostaly do těžké palby z lesního masivu Bien Wald.

16.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Den archeologie v muzeu

Mezinárodní den archeologie

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení