Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

3. listopadu 1944

3.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Obrana německých jednotek na linii podél řeky Mark se zhroutila pod údery 49. britské a 104. americké pěší divize, ale několik silných opěrných bodů Němci udrželi.

8. britský sbor – bojové uskupení A 7. americké obrněné pokračovalo ve vyčišťování severozápadního břehu průplavu du Nord a obsadilo Horik a Ospel.

12. skupina armád:

1. armáda – U V. sboru překročil 112. pluk 28. pěší divize řeku Kall a dobyl Kommerscheid a Schmidt, ale jednotky 110. a 109. pluku postoupily jen o několik desítek metrů. Městečko Schmidt leželo na hlavní nepřátelské zásobovací cestě v Lammers– dorfském koridoru. 109. pluk se pokusil obejít minové pole, vytvořil asi míli hluboký výběžek v zalesněné rovině mezi říčkou Weisser Weh a hlavní silnicí Huertgen – Germeter, ale podél říčky Němci svoje pozice udrželi. Postup 110. pluku bez přímé dělostřelecké podpory byl německou palbou zastaven a některé jednotky donuceny ustoupit. Z jedné útočné roty zbylo 42 mužů.

3. armáda – jednotky XX. a XII. sboru dostaly rozkaz k ofenzivě. XX. sbor má eliminovat nepřítele v Metách, zabezpečit přechody přes řeku Sáru (Saare) v oblasti Saarburgu a podle rozkazu pokračovat v ofenzivě na severovýchod. XII. sbor zaútočí mezi 5. a 8. listopadem, zmocní se Faulquemontu, zabezpečí předmostí západně od řeky Rýn mezi Oppenheimem a Mannheimem a pokusí se postoupit do oblasti Darmstadtu. XX. sbor – 3. jízdní mechanizovaná skupina vyrazila vpřed a v noci zničila nepřátelskou jednotku v Berg-sur Moselle západně od řeky Mosely.

6. skupina armád:

1. francouzská armáda – 3. alžírská pěší divize útočila směrem na Gerardmer, narazila ale na silný odpor.

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Den archeologie v muzeu

Mezinárodní den archeologie

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení